Jak a proč projekt vznikl a co k tomu vedlo společnost, která se věnuje prodeji domácích spotřebičů? Mirka Plánková vysvětluje: “Dětský čin roku vznikl z iniciativy Whirlpool, značky velkých domácích spotřebičů, jejíž prioritou je pomáhat zákazníkům ušetřit díky chytrým řešením čas a energii při péči o domácnost a v každodenních povinnostech. Aby je mohli věnovat tomu, co je opravdu důležité. A mezi to, co je důležité, patří také vnímání našeho okolí, pomoc, podpora, ohled, vzájemnost… a právě to jsou pilíře projektu Dětský čin roku. Jeho myšlenka je inspirována tím, že děti se svou přirozenou empatií a touhou pomáhat, jsou často schopny překvapit svou odvahou a vynalézavostí. Chtěli jsme vytvořit a věnovat se dlouhodobě neziskovému projektu, který nejen oslavuje tyto krásné příběhy, ale zároveň motivuje další děti, aby se nebály jednat pro dobro svého okolí, a ukazuje, že i zdánlivě drobný skutek s cílem pomoci má obrovský význam.”
„Cílem projektu bylo a je podporovat děti, naše budoucí generace, v konání dobra, motivovat je k pomoci a sounáležitosti s okolím. Projekt Dětský čin roku děti nabádá, aby příběhy o těchto činech sepsaly, zařadily je do jedné z kategorií a sdílely s námi,“ doplňuje Mirka Plánková. „Vrcholem každého ročníku je slavnostní vyhlášení vítězů, na jejichž výběru se děti také podílí. Věříme, že každý i zdánlivě malý dobrý skutek, čin, který má za cíl pomoc, má velký význam a je důležité o pomoci mluvit a tím její hodnotu ještě posilovat – jak oceněním těch, kdo dobro šíří, tak jako motivaci pro všechny z nás. V letošním roce slavíme již 20. rok, budu ráda, když se spolu s námi stanete součástí Dětského činu roku 2024!“
Je jubilejní ročník tohoto charitativního projektu v něčem výjimečný?
„Letošní 20. ročník tohoto unikátního projektu nabízí hned několik zajímavých novinek,“ potvrzuje Mirka plánková. „Těšíme se například na spolupráci s novými partnery, kteří sdílejí a spolu s námi podporují myšlenku projektu, a to v čele s hlavním partnerem, společností Mattel, který nově zaštiťuje krásnou kategorii Dobrý nápad,“ říká Miroslava Plánková a doplňuje, že projekt se letos soustředí také na přiblížení se dětem prostřednictvím účasti na různorodých akcích a aktivitách, zároveň se věnuje také oslovení učitelů skrze média, sociální sítě nebo přímou cestou. K Dětskému činu roku se od letošního ročníku připojuje také výrobce kuchyní Oresi, který má patronát nad kategorií Pomoc ostatním, dále také společnost Kores, výrobce školních a kancelářských potřeb, společnost Terranova, a mnozí další. „Výročí dvaceti let tohoto speciálního projektu je důkazem, že dobro bylo, je a věřím, že stále bude, dětem vlastní, že pomoc, ohleduplnost a soucit jsou přítomny v jejich a tím i našem každodenním životě. Dětský čin roku je nejen oceňuje a oslavuje, ale také nás učí, jak je důležité hodnoty, jako jsou solidarita, vzájemnost a lidskost, které jsou pro společnost klíčové, podporovat i mezi novými generacemi. Jsme hrdí, že s podporou partnerů, patronů, veřejných institucí, médií, škol, zájmových sdružení, učitelů, rodičů a mnohých dalších můžeme oslavit neskutečných dvacet let existence.“
Zmínili jsme partnery projektu, jaká je role patronů Dětského činu roku?
„Kromě již zmiňovaných partnerů bychom měli zmínit i ty další, kteří jsou – a jsme na to velice pyšní – s námi již velmi dlouho. Jsou to například Seznam.cz (záštita kategorie Pomoc n@ netu), kreativní agentura Creative Republic, Poski.com a Chocotopia,“ doplňuje výčet Mirka Plánková a odpovídá: „Co se patronů týče, máme to štěstí, že máme stabilní podporu, troufám si říci “partu patronů”, která s námi zůstává už od samého začátku – například čestný předseda a moderátor slavnostního předávání Aleš Háma nebo Jitka Čvančarová, Petra Černocká, Jan Révai, Zbyněk Drda, Lucie Křížková, Zora Jandová a další. Pak se ale každoročně objevují pod záštitou některých kategorií noví, například zmiňovaný Seznam nebo v letošním roce i náš partner Oresi, kteří s sebou letos přivedou i své speciální patrony z řady herců, zpěváků a dalších známých osobností.
Pozornost, čas a energii projektu věnují také významné instituce, jejichž podpory si velmi vážíme. Mohu jmenovat především Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Městskou policii Praha. Ceníme si také sympatií veřejnosti, škol a zájmových sdružení a v neposlední řadě mediální pozornosti, kterou si projekt za dobu své existence získal.“
Dětský čin roku je pro děti od 6 do 15 let. Jaký je mechanismus přihlašování? Dítě asi spíše přihlásí někdo druhý, že?
„Dítě se může přihlásit samo, nebo ho může přihlásit škola, rodič, kamarád, nebo někdo, kdo zkrátka uzná, že to dítě udělalo něco dobrého a zaslouží si, aby o tomto vědělo i širší okolí,“ vysvětluje Mirka. „I děti tedy mohou přihlašovat příběhy ze svého okolí, svých kamarádů, spolužáků. Nejedná se o hrdinský čin, který by musely vykonat pouze ony samy, ale například že byly jeho svědkem. Přihlašovat mohou jednak samotným nahráním příběhu na webové stránky detskycinroku.cz, nebo zasláním na adresu nadace. Aktuálně stále přijímáme příběhy pouze formou psaného textu, což má pro mě osobně ten hezký přesah, že se snažíme motivovat děti také k udržení psaného českého jazyka.“
Můžete zmínit nějaké příklady dětských činů, které Vám ulpěly v paměti?
Takových příběhů je opravdu nespočet. Je velmi těžké zmínit jen některé. Za celou dobu existence jsme obdrželi až desítky tisíc příběhů. Samotná nominace finálních pěti za každou kategorii je velmi náročná záležitost. Pokud bych měla tu možnost, ocenění by si zasloužil každý jeden, protože stojí na základu ohleduplnosti a pomoci,“ zmiňuje Mirka Plánková. „Příběhy přicházejí sepsány i třeba v několika větách, ne vždy se jedná o dlouhé slohové cvičení. Děti v danou chvíli někomu strašně pomohly, možná zachránily nebo změnily život, den a někde třeba také pomohly v náhledu na mladou generaci. Ale pokud mám sdílet nějaký konkrétní, tak mě napadá jeden, který ve mně dodnes rezonuje i jako s rodičem. A to je příběh dívenky, která zachránila z hořícího domu své sourozence. Ten požár vznikl bohužel kvůli hádce rodičů… malá holčička z něj zachránila své sourozence. Bohužel všechny děti skončily v dětském domově, nicméně díky duchapřítomnosti sestry a její odvaze nedošlo k žádnému zranění nikoho ze sourozenců. Holčička, která své sourozence zachránila, dělá vše pro to, aby zůstali v kontaktu, byli ve stejných skupinách a tak dále.. Tam, kde to bylo možné, tak zůstala s nimi i v dětských skupinkách.. Ona sama sebe vůbec nevnímala jako hrdinu, ale v podstatě jako dítě, které touží po tom zásadním a základním, což je rodina, rodiče a bezpečí. Takových příběhů je každý rok několik, jsou plné různorodých emocí, ale právě díky pomoci s dobrým koncem. Další krásná ukázka je pomoc přírodě nebo pomoc starším lidem, kdy se děti rozhodly, že budou trávit čas s babičkami a dědečky. Napekly pro ně perníčky, zanesly je do nejbližšího domu seniorů a tam si se seniory například povídaly o jejich životě. I podle zaměstnanců domu seniorů to mělo velmi pozitivní efekt na celkovou náladu seniorů.“
Projekt Dětský čin roku má hluboký sociální přesah
Projekt Dětský čin roku je svědectvím o síle dobra v srdcích těch nejmladších. Vyzdvihuje a oceňuje někdy zdánlivě malé, ale zároveň nesmírně významné činy dětí, které by často zůstaly v anonymitě. Vybízí děti, aby příběhy o dobrých skutcích a pomoci sepsaly, sdílely a tím ještě zdůraznily jejich význam. Může se jednat například o laskavost či pomoc komukoli z okolí, dobrovolnické aktivity organizované skupinou dětí, péči a společnost pro seniory, podporu pro lidi v nesnázích prostřednictvím sociálních sítí a mnohé další. Během uplynulých dvaceti let se stal projekt Dětský čin roku prostředníkem mezi inspirujícími příběhy a jejich autory, mladými hrdiny.
Ještě je šance přihlásit dobro!
Přihlašování do projektu Dětský čin roku 2024 již odstartovalo. Děti mohou poslat svůj nebo kamarádův příběh o dobrém skutku buď on-line na www.detskycinroku.cz, nebo poštou, a to až do 30. září 2024. Soutěžit mohou v těchto sedmi kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem.