Výsledky ocenění NÁBYTEK ROKU 2023

Na veletrhu nábytku a interiérů FOR INTERIOR v Praze – Letňanech vyhlásila 30.3.2023 Asociace českých nábytkářů výsledky ocenění NÁBYTEK ROKU 2023. Jedná se o čtrnáctý oficiální ročník ocenění NÁBYTEK ROKU. Potvrzuje se proces, který probíhá již několik let, kdy se kloubí ekologie a moderní technika. Právě větší zapojování elektroniky do nábytku s vyšší přidanou hodnotou je jev, který pozorujeme již delší dobu. Je tomu tak v letošním ročníku, ale i v loňském roce. Podsvícení postele energeticky úsporným LED osvětlením je výrazným a praktickým doplňkem nábytku z ušlechtilého přírodního materiálu, masivu.

VÍTĚZNÝ VÝROBEK ocenění NÁBYTEK ROKU 2023 je manželská postel ARIA designéra Pavla Hermana od společnosti DOMESTAV s.r.o.
Nadčasovost a moderní design spolu s efektem vznášení se nad podlahou, definují postel z luxusní kolekce ARIA. Výjimečnost celé řady je dána precizností výroby zaměřující se na detail a kresbu dřeva. Díky zaobleným hranám je nábytku dodán punc bezpečí a jemnost na dotek. Postele a noční stolky z kolekce ARIA v sobě snoubí funkční design a dlouholetou zkušenost výrobce s opracováním masivního dřeva. Moderní a funkční design se zaoblenými tvary dodává posteli lehkou eleganci a zútulní vzhled celého pokoje. Postel má polohovací kování Varifix, které umožňuje nastavit výšku lehací plochy dle potřeb zákazníka. Na přání je možné doplnit ambientní LED osvětlení rámu. Dřevěné ergonomické čelo nabízí širokou škálu barevných odstínů moření nebo olejování. Manželskou postel navrhnul designér Ing. Pavel Herman, který je odborníkem především na nábytek do ložnice, včetně postelí. Ve svých projektech klade důraz na nadčasovost a moderní design.

Další výrobky, které Asociace českých nábytkářů považuje za mimořádně zdařilé, jsou: (řazeno abecedně podle výrobce)
o Židle „LECTA“, výrobní společnosti Alba CR, spol. s r.o.
design: Alba
LECTA je židle s ocelovou konstrukcí na které je upevněna silná lisovaná překližka s povrchově upravenou dubovou dýhou. Dýha lze na přání zákazníka nahradit laminováním, které je vhodné pro používání v zatěžovaných prostorách. Kostra židle je výrobcem nabízena ve 2 možnostech, a to buď v provedení se čtyřmi nohami nebo v provedení cantilever. Unikátní je speciální tvar opěráku ve tvaru „C“. LECTA je použitelná nejen do veřejných prostor např. školství, ale i do domácností.

o Sedací souprava „WAVE“, výrobní společnosti FORM, spol. s r.o.,
design: Michael Baránek a Daniel Barták
WAVE je moderní, luxusní, sedací souprava, která vychází z koncepce modulárního sezení. Základem jednotlivých modulů je dřevěný rám. Pohodlné sezení zajišťuje kombinace PUR pěny, PES/PUR směsi a měkkého rouna. Sedáky jsou prostorné, modulární systém nabízí mnoho variant využití prostoru. Jedinečný způsob upínání zádových opěráků nabízí možnost libovolného úmístění případně jejich úplného odejmutí. Wave je dílem designérů Ing. Arch. Michaela Baránka a MgA. Daniela Bartáka.

o Pracovní židle „FOLLOWME“, výrobní společnosti LD Seating s.r.o.,
design: Andreas Krob
Pracovní židle FollowMe z dílny německého designéra Andrease Kroba myslí na zdravé sezení za vás. Není ji potřeba složitě nastavovat, a přesto se přizpůsobí
každému vašemu pohybu. Židle vyniká inovativním typem flexibilního opěradla, které zádům dává přirozenou podporu. Výrazným prvkem je také mírně zvednutý sedák, který pomáhá páteři udržovat při sezení esovitý tvar, a to i bez bederní opěrky nebo cíleně pozorného sezení. Zkrátka a jednoduše, ať už se opíráte a rozjímáte, protahujete nebo se díváte přes rameno, židle FollowMe poskytuje vašim zádům dokonalou oporu při každém malém i velkém pohybu.

o Akustické panely „ONMI“, výrobní společnosti Nábytek Mikulík s.r.o.,
design: Ondřej Mikulík
Lamelové akustické panely jsou moderním interiérovým prvkem, který ocení každý architekt a designér, který navrhuje pro svého klienta jeho vysněný prostor. Lamely jsou umístěny na černém akustickém panelu vyrobeného z části z recyklovaných PET lahví. Jeho hlavní úlohou je pohlcovat a rozbíjet zvuk v místnosti, čímž snižuje ozvěnu. Pro větší účinek akustiky je možné panely umístit na rastr z latí, který je vyložen akustickou vatou pro zvýšení účinnosti pohlcení zvuku. Samotné lamely o šířce 27 mm jsou z kvalitní MDF desky, která je potažena odolným vysokotlakým laminátem v dekoru dřeva. Základní kolekce tvoří 4 dekory. Ve výrobě ale výrobce dokáže pružně reagovat na přání zákazníka a vyrobit dekor panelu na míru. Nedílnou výhodou je snadná montáž.

o Manželská postel s LED osvětlením a chytrý noční stolek „SMART“, výrobní společnosti Nábytek Mikulík s.r.o.
design: Roman Burda, Ondřej Mikulík
Komplet dvoulůžka SMART s dotekovým LED osvětlením v čele postele a s automatickým LED podsvícením korpusu je ideální pro noční vstávání. Závěsný noční stolek SMART se zabudovaným USB vstupem pro nové technologie, přizpůsobený robotickým vysavačům. LED třída A++ a LED životnost 30.000 hodin ukazjí, že výrobce dbá na ekologicky šetrném řešení. Design navrhli Roman Burda a Ondřej Mikulík.

o Uzavřená jednací souprava „ORGANIX PRIVACY BOX“,
výrobní společnosti RIM CZ a.s.
design: Kai Stania
Organix Privacy nabízí sezení, které zajistí vizuální soukromí i v otevřeném prostoru. Dvě sedačky proti sobě spojené stolem s panelem vytvoří i v rušné kanceláři klidné místo pro pracovní schůzku, neformální setkání, nerušené telefonování nebo pro úkoly vyžadující větší koncentraci. Komfort a ergonomii podtrhují doplňky v podobě háčků, přídavného monitoru, elektrických a USB přípojných míst nebo výškově nastavitelné hlavové opěrky. Organix Privacy je navržen tak, aby si zákazník mohl čalouněné prvky přizpůsobit svým barevným a materiálovým požadavkům. Kovové prvky nabízí možnost libovolného výběru barvy v odstínech RAL. Design navrhnul renomovaný rakouský designér Kai Stania.

V ocenění „NÁBYTEK ROKU 2023“ je hodnocen nejlepší design a inovace nábytku v daném roce v České republice. Ocenění je vyhlášeno Asociací českých nábytkářů. Přihlásit se mohou všechny firmy, které vyrábí nábytek v České republice. Pro přihlášení neexistuje žádné omezení co do členství v různých organizacích atd. Cílem ocenění je podpořit tvorbu v nábytkářské výrobě v České republice s důrazem na kvalitní design. Přiblížit veřejnosti špičkové výrobky českých nábytkářů. Motivovat designéry k tvůrčí aktivitě.

Nábytek je hodnocen z hlediska:
Funkčnosti, estetiky a vhodnosti použité technologie a materiálu i s ohledem na ekologické dopady. Ocenění uděluje představenstvo Asociace českých nábytkářů.

NÁBYTEK ROKU 2023 – NOMINACE:
I v letošním roce je kategorie ocenění NÁBYTEK ROKU 2023 – NOMINACE. Tato kategorie je směřována k výrobkům, které se neobjevily mezi sedmi oceněnými, ale jejich designérský přínos pro zákazníky rozhodně není zanedbatelný. Jedná se o nábytek, který rozhodně stojí za pozornost viz. www.nabytek-roku.cz .
Více informací na www.czechfurniture.com a www.nabytek-roku.cz .