The Spirit of Glass & Beauty in Stone

Interiérový design je obor rozsáhlý, dynamický, náročný na přesnost, ale zároveň velice oduševnělý, kreativní a individuální. V dnešní době je těžké objevit něco zcela jedinečného, co vás ohromí, a vy víte, že je to to pravé.

Pocit dokonalého propojení. Přesně to si daly za cíl značky TechniStone® a Gordana Glass®. Za první z nich stojí tým zkušených profesionálů v oboru výroby tvrzeného kamene, za druhou umělecká výtvarnice s ojedinělým smyslem pro detail. Kámen a sklo, dva zdánlivě odlišné materiály, které proměňují interiéry v místa plná krásy a energie. Dva odlišné projevy umění a jeden cíl spojit lidskou tvořivost a technickou preciznost v dílech, která přináší radost v každodenním životě.

Společnost Technistone, a.s. je český výrobce tvrzeného kamene, který je ve světě známý pod označením quartz. Tato královéhradecká společnost se více než 20 let řadí mezi světové lídry v oboru díky inovacím při vývoji vlastních dekorů a inovativnímu přístupu k výrobním postupům. Technistone dbá na udržitelnost, recyklaci materiálů a šetrnost k přírodním zdrojům, je držitelem mnoha „zelených certifikátů“ deklarujících nulový obsah těkavých organických látek, obsah recyklovaných surovin nebo bezpečnost použití tvrzeného kamene v interiéru. Příroda je mu zároveň i největší inspirací.

S tvrzeným kamenem TechniStone® se můžete setkat po celém světě, zejména v soukromých rezidencích. Nejčastěji se v interiéru využívá v podobě kuchyňské pracovní desky, koupelnových desek a obkladů, schodišť, parapetů a dalších designových dekorací. V portfoliu barev naleznete mramorové dekory, které v sobě nesou krásu nepravidelných tvarů a vzorů vykouzlených divokou přírodou, ale i klidné odstíny, které interiér zjemní a dodají mu nádech luxusu.

Za dobu své existence firma prošla vzestupy i pády. V posledních sedmi letech však velice dynamicky roste zejména na náročném americkém trhu, přičemž v Evropě patří mezi tři nejvýznamnější výrobce v oboru. Společnost má za sebou nejlepší rok ve své historii a v příštím roce slibuje nejen další novinky. „Vývoj firmy je jako výchova dítěte. Nejdříve jej naučíte základní dovednosti, které si potřebuje osvojit. Poté ho učíte, jak se o sebe postarat a nakonec, když nastane správný čas, ho pustíte do světa, aby mohlo dál růst a rozvíjet se,“ říká Radek Průša, CEO Technistone Group.

V tomto pojetí se v letošním roce Technistone dostal na univerzitu, a to světovou, neboť čeští majitelé prodali společnost americké společnosti Wilsonart. „Vyrábět a prodat kvalitní materiál umíme na nejnáročnějších světových trzích, ale hledali jsme partnera z umělecké oblasti pro špičkové a zároveň umělecky hodnotné realizace, jež nám otevírají nové možnosti ve světě interiérového designu. Spolupráce na projektu The Spirit of Glass & Beauty in Stone posouvá Technistone dál, pomáhá spoluvytvářet vysoce originální realizace a přináší do našeho business života nejenom design, ale i krásu, založenou na přírodních materiálech. Technistone se chce řadit k firmám, které se v rámci svého rozvoje posunuly až do umělecké sféry.“ dodává Radek Průša.

Výtvarnice Gordana je člověk, který vtiskl sklu svou duši. Již 20 let tvoří díla, nad kterými lidé žasnou. Techniku lehaného skla přivedla k dokonalosti i pečlivým výběrem drahých kovů, které do svých děl přidává, nejčastěji zlato a platinu. V rozvoji této unikátní techniky práce se sklem ji inspirovala v mládí její teta. „Už jako pětiletá holčička jsem měla tento sen a šla si za ním. Všechno, co tady kolem sebe v ateliéru mám, je jako moje třetí dítě. Tolik lásky, kolik dávám svým synům, věnuji i jemu. Když vím, že tím, co vytvořím, udělám někomu radost, tak se mi vložená energie i trojnásobně vrátí,“ říká o své práci.

Dalo by se říci, že se díky tomu stala průkopnicí v oboru. Před dvaceti lety, kdy Gordana poprvé přinesla tuto techniku na Slovensko, netušila, jak obrovský ohlas její tvorba bude mít. Následovalo setkání s královnou Alžbětou II., audience u norské královské rodiny a mnoho dalších shledání s významnými lidmi, pro které Gordana vytvořila originální díla Gordana Glass®. Největší radost jí však dělá, když díla osobně předává a s nimi i kus svého srdce, které do nich vkládá. Rozdává lidem radost, ale i pomáhá.

Už roky se věnuje charitě a dobročinným projektům. Ač to nemusí být na první pohled zřejmé, za vším stojí obrovská dřina, kterou práce se sklem obnáší. „Pracuji i šestnáct hodin denně, ale do té doby, dokud já budu dělat to, co cítím, to pro mě není zátěž. Ten oheň, energii a palivo tady v ateliéru dostávám každý den,“ vysvětluje Gordana.

Propojení s kamenem dalo její práci další rozměr a nové možnosti. Koncept The Spirit of Glass & Beauty in Stone realizovala přímo ve svém bratislavském ateliéru, který změnil tvář k nepoznání a stal se skutečnou mekkou art designu. Společné dílo je součástí i pražského TechniStone® City, prestižního showroomu Concept Store Karlín, a další budou následovat.

Kolekce The Spirit of Glass & Beauty in Stone v showroomu Concept Store Karlín. Více na www.technistone.cz