Speciální várka piva Raise Your Glass APA

Pivovar Proud si letos při příležitosti Mezinárodního dne žen věděl rady jak náležitě ženy (nejen) v pivovarnictví oslavit.

Plzeňský pivovar Proud na počest všech žen a obzvláště žen pracujících v pivovarnictví 8. března uvařil limitovanou edici piva Raise Your Glass APA. Speciál byl dostupný koncem dubna.

Pivovar Proud se letos již potřetí zapojil do celosvětové akce Pink Boots Collaboration Brew Day, jejímž symbolem jsou růžové holínky a cílem je podpořit a oslavit ženy v pivovarnictví. „Speciál Raise Your Glass APA jsme  v rámci Pink Boots Collaboration Brew Day poprvé uvařili vloni. Ukázalo se, že krásně chmelená APA podle receptury naší sládkové Lenky Strakové, ze specifické směsi chmelů od Yakima Chief Hops, je pro tuto příležitost ideální,“ konstatuje ředitel pivovaru Proud Michal Škoda.  

Projekty jako Pink Boots Collaboration Brew Day mě baví, protože spojují lidi, kteří pivo prostě milují. Vnímám jej jako velmi přínosný i proto, že obrací pozornost k ženám v pivovarnictví. Tento obor už totiž dávno není doménou mužů. Přestože to mnohé lidi stále překvapuje, žen profesně spojených s pivovarnictvím přibývá, například jenom v Plzni jsme minimálně tři sládkové – ženy,“ dodává vrchní sládková pivovaru Proud Lenka Straková.

Také to je jeden z důvodů vzniku nového profesního spolku Pink Boots Society – Czech Republic z.s., který propojí mimořádné a inspirativní ženy k obohacující spolupráci. V plánu je sdílení know-how napříč oborem, realizace workshopů či vzdělávacích programů na míru reálným potřebám i předávání cenných zkušeností z praxe dalším generacím.

Pink Boots Collaboration Brew Day je iniciativou mezinárodní neziskové organizace Pink Boots Society, která byla založena v roce 2017 v USA s cílem podpořit profesionálky v oboru pivovarnictví v profesním růstu a vzdělávání. Symbolicky na Mezinárodní den žen 8. března v pivovarech po celém světě, které se myšlenku Pink Boots rozhodly podpořit, obují  ženy i muži růžové boty a uvaří vybraný styl piva ze směsi chmele nazvané Pink Boots Hop Blend. Složení exkluzivní chmelové směsi se každým rokem mění, ale vždy pochází od partnera iniciativy, renomované americké společnosti Yakima Chief Hops, proslulé chmelovými produkty špičkové kvality. Část výtěžku z prodeje chmele pak putuje skrze organizaci Pink Boots Society  na vzdělávací programy určené ženám v pivovarnictví.

A jaká je letošní chmelová směs? „Letošní ročník bude opět voňavý s výrazným aroma citrusů, tropického ovoce i podílem dřevitých vůní a obsahem hořkých látek 12,5 %. Ve směsi se nacházejí již známé chmelové odrůdy Loral a Ekuanot, které jsou doplněny jedním novošlechtěncem, který nese označení šlechtitelského programu HBC 586. Naše APA, tedy styl american pale ale, bude studeně chmelené světlé svrchně kvašené pivo, které bude mít stupňovitost 12 %, obsah alkoholu 5,3 % obj. a hořkost přibližně 55 MJH,“ upřesňuje Lenka Straková.

Zájem o účast na Pink Boots Collaboration Brew Day s každým ročníkem roste. V roce 2018 se zúčastnilo 260 pivovarů z 10 zemí, v roce 2021 už se vařilo v 413 pivovarech v 23 zemích napříč kontinenty. A stejný trend je patrný i v České republice. Zatímco v roce 2021 se Proud do tohoto prospěšného projektu zapojil jako první tuzemský pivovar, již druhým rokem se této akce účasní i další pivovary, které chtějí podpořit myšlenku organizace Pink Boots. Vlastní „Pink Boots“ speciály tak uvaří pivovary Chroust, Zlatá kráva, Trilobit, Antoš, Červený vlk, Madcat, Transformátor, Kos, Zichovec a také několik plzeňských domovarníků.

Společná ochutnávka hotových piv uvařených tuzemskými pivovary v rámci Pink Boots Collaboration Brew Day 2023 proběhl za podpory americké ambasády 24. dubna v sídle velvyslance USA v České republice.

Více o pivovaru Proud:

První várka piva byla v plzeňském experimentálním pivovaru Proud uvařena 29. 9. 2020. Do konce roku 2022 Proud uvedl na trh přes 30 různých piv. Základní portfolio tvoří: TheMže – English Pale Ale 10, Ventill – ležák 11, Soutock – žitná IPA 13, Cotel – Stout 14, Veer – West Coast IPA 14 a nealkoholické pivo Proovan. Sortiment doplňují sezónní speciály, limitované edice piv či oblíbená řada Barrel Aged (piva stařená v dubových sudech po whisky či víně). Mezi oceněními z prestižních pivovarských soutěží, které Proud získal, je například 1. a 2. místo v kategorii speciály – svrchně kvašená piva v soutěži Zlatý pohár Special Pivex 2022. Piva z Proudu jsou v prodeji v eshopu, na Rohlík.cz a Košík.cz, ve vybraných prodejnách Albert v Plzni a Praze, v Kauflandech v západních Čechách, v pivotékách a ochutnávkových pivnicích po celé republice i na akcích či festivalech. Aktuální informace na webu pivovaru v sekci Kam na pivo.

Proud sídlí v Plzni, v bývalé elektrárně na soutoku řek Mže a Radbuzy. Pivovar je součástí Plzeňského Prazdroje, ovšem v nejvyšší možné míře působí samostatně a nezávisle. Návštěvníkům je přístupný v rámci komentovaných prohlídek spojených s ochutnávkou.

Pivovar Proud

U Prazdroje 64/7, 301 00 Plzeň

https://pivovarproud.cz/

Facebook Pivovar Proud

Instagram Pivovar Proud