Soutěž Interiér roku 2018 zná své vítěze

Absolutním vítězem čtvrtého ročníku soutěže Interiér roku se stala rekonstrukce Domu Johanna Ungera ve Znojmě. Osmnáctičlenná mezinárodní porota ocenila zejména fakt, že interiér pracuje s barvami a emocemi. Dům Unger není postaven na trendech, a přesto nabízí překvapivé momenty. Atmosféra domu je téměř antistresová.

Architekty domu jsou MgA. Barbora Hora a Ing. arch. Jan Hora ze společného studia ORA a v domě také sami bydlí. Vítězové si převzali hlavní cenu v úterý 2.4.2019 v pražském Centru současného umění DOX, a to z rukou mimo jiné samotného tvůrce skleněné ceny, mezinárodně uznávaného designéra a sochaře Ronyho Plesla, známého svou prací např. pro francouzskou značku Cartier.

Absolutní vítězové se zároveň stali vítězi v kategorii Rekonstrukce a cenu jim předával předseda poroty, designér prof. Jiří Pelcl a filmová režisérka Hana Třeštíková.

Odůvodnění poroty pro volbu tohoto výjimečného interiéru doslova znělo: „Interiér pracuje s barvami a emocemi. Dům Unger není postaven na trendech, a přesto nabízí překvapivé momenty. Atmosféra domu je téměř antistresová.

Odborná porota pod vedením prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c. vybrala ze 175 přihlášených interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů vítěze jednotlivých kategorií soutěže Interiér roku 2018.

mezinárodní odborné porotě zasedala kromě Čechů i jedna Slovenka, Portugalec a dva Italové. Kromě architektů a interiérových designérů zasedli v porotě i osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury (např. filmová režisérka a producentka MgA. Hana Třeštíková, malíř a pedagog MgA. David Saudek, výtvarník Pasta Oner, designér a sochař Rony Plesl atd.), aby výsledky byly plastičtější a zohledňovaly i aspekty využití barev, různých kreativních prvků apod.

Soutěž INTERIÉR ROKU popularizuje profesi architektů a interiérových designérů, kteří každým rokem vytvářejí pro své klienty skvělé a neotřelé interiéry na světové úrovni. Kromě velkého množství inspirativních soukromých bytů v kategorii novostavba nebo rekonstrukce se zejména veřejné interiéry rozkročily od soukromé kaple přes hangár a mateřské školy až po designový hodinový hotel.

Záštitu nad čtvrtým ročníkem soutěže Interiér roku poskytl Senát Parlamentu české republiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo kultury a Magistrát hlavního města Prahy. Jako symbol ocenění byly v letošním roce předány unikátní devítikilové skleněné válce navržené Rony Pleslem, které byly vyrobeny ve dvou sklárnách Martina Wicherleho – BOMMA a RŰCKL.

Vítězové soutěže Interiér roku 2018:

Kategorie NovostavbaSTAVENÍ SE STODOLOU NA VYSOČINĚ

  • autor: Ing. arch Pavel Machar, Ing. arch. Radek Teichman, spolupráce Štěpán Svačina, studio MACHAR TEICHMAN

Kategorie RekonstrukceDŮM STAVITELE JOHANNA UNGERA, ZNOJMO

  • autor: Ing. arch. Jan Hora, MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Veisser, studio ORA

Kategorie Veřejný interiér ITHE EATERY, PRAHA

  • autor: Ing. arch. David Neuhäusl a Ing. arch. Matěj Hunal, studio NEUHÄUSL HUNAL

Kategorie Veřejný interiér IIVODÁRENSKÁ VĚŽ S OBSERVATOŘÍ, PRAHA

  • autor: Petr Hájek, Tereza Keilová, Cornelia Klien, Benedikt Markel Martin Stoss, studio PETR HÁJEK ARCHITEKTI

Cena generálního partnera VELUXRODINNÝ DŮM V MALÉ SKÁLE

  • autor: Ing. arch. Filip Hejzlar, studio DE.FAKTO

Cena novinářůHOTEL CHATEAU CLARA FUTURA, DOLNÍ BŘEŽANY

  • autor: Barbora Škorpilová, studio MIMILIMIT, spolupráce Oldřich Hájek, studio ŠAFER HÁJEK ARCHITEKTI

Absolutní vítězem napříč všemi kategoriemi se stal DŮM STAVITELE JOHANNA UNGERA VE ZNOJMĚ autorů Barbory a Jana Hory a Jana Veissera.

Vítězové soutěže byli vyhlášeni 2. 4. 2019 na mezinárodním kongresu LIVING FORUM, kde se zajímavými přednáškami na téma LUXUS A BUDOUCNOST VERSUS ŠTĚSTÍ např. vystoupili:

  • italská architektka DANILE COLLI, která navrhla nový interiér kultovní milánské kavárny v galerii Viktora Emanuella II – MOTTA,
  • rakouský architekt ALEXANDER GASTAGER, autor muzea 007 ELEMENTS, které se dramaticky naklání z hory Glaislachkogl ve výšce 3040 metrů,
  • belgická vědkyně ANN PETERMANS, která prokázala, že design a architektura interiéru mají přímý vliv na subjektivní pocit štěstí.