Salabka: Unikátní spojení bohatého vinohradnického dědictví Prahy a moderního pohodlí

Usedlost Salabka je situována v kopcích městské části Praha – Troja, obklopená překrásnou vinicÍ, která je svou osazenou rozlohou 4,5 hektarů největší v Praze. Vedle překrásné vinice zde naleznete moderní vinařství, restauraci s terasou, 6 stylových apartmánů a také první pražskou palírnu.

Uznávané vinařství s historickými prameny

Podle historických pramenů lze datovat existenci viniční usedlosti Salabka až do roku 1769, kdy ji vlastnil Jan Kašpar Salaba, po němž nese své jméno. Historická vinice však později zanikla. Její obnova proběhla až v roce 1955, přičemž v tomto procesu hrál klíčovou roli uznávaný odborník v oblasti vinařství a vinohradnictví, Prof. Ing. Vilém Kraus, Csc.
Ve vinici se v menším množství pěstují odrůdy Tramín Červený, Muškát Moravský, Chardonnay, Pinot Blanc, Pinot Gris a Hibernal.
Vlajkové lodě vinařství a nejdůležitější odrůdy jsou Ryzlink Rýnský a Pinot Noir.
Vinařství Salabka je vítězem soutěže Vinozoom vinařství roku 2021, v kategorii malé vinařství. Soutěž hodnotí a vyhlašuje Svaz vinařů ČR společně s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu a Jihomoravského kraje.

Architektura ctí ducha místa

Precizní architektonický návrh nové podoby Salabky vznikl spoluprací 3 ateliérů – IKA VIN 112, Archicraft a O.T.A. Ateliér a byl dokončen v roce 2014. Regenerace celého komplexu trvala 5 let a probíhala za spolupráce Národního památkového ústavu a Odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy. Přestože komplex původně představoval spíše ruiny, došlo k zachování některých klíčových prvků či struktur. Mezi tyto zachované prvky patří zejména stěna s průduchem, historický sklep a výklenky v salónku vinařství. Architekturou usedlosti se vine důraz na moderní propojení přírodních materiálů, masivního dřeva, kamene a poctivou kovářskou práci, a to vše v souznění s prostředím a historickým duchem místa.

Osobitá restaurace a jídla plná nápadů

Salabka okouzlí každého, kdo vyhledává špičkovou gastronomii ve stylovém prostředí. Sebevědomé a kreativní vaření šéfkuchaře Petra Kunce odráží jeho bohaté kulinářské zkušenosti a zručnost zpracovávat zdánlivě jednoduché a obyčejné suroviny v dokonale vyvážená jídla plná nápadů, chutí a textur. Díky osobním vztahům s farmáři a pěstiteli se šéfkuchaři daří zajistit nejvyšší kvalitu dodávaných produktů z udržitelných zdrojů. Restaurace dbá na kvalitu a osobní přístup.

Vynikající servis a impozantní jídlo je prioritou, a proto má restaurace pro degustační menu maximální kapacitu omezenou na 40 osob. Salabka nabízí klasické a vegetarianské degustační menu s možností vinného párování. Vinný lístek profituje z produkce vlastních vinic, ale také z vín z osvědčených vinařských regionů celého světa. Restaurace Salabka je zařazená do prestižního průvodce Michelin.

Palírna s unikátním sortimentem destilátů

Součástí usedlosti Salabka je i 1.oficiální lihovar na území Prahy. V palírně se nachází unikátní destilační kolona značky Arnold Holstein z Německa s ručně tepaným měděným kotlem.

Palírna produkuje rozmanitý sortiment destilátů, včetně destilátů na bázi vína, ovocných destilátů a likérů. Vlajkovou lodí palírny je 10 let zrající bariková vínovice nádherné zlaté barvy a kořeněné chuti.

Apartmány v Praze a přesto obklopené vinicemi

Apartmány Salabka přinášejí kombinaci pohodlí a elegance, která je ideální pro ty, kteří hledají oddech a klid v srdci Prahy. Každý apartmán je pečlivě navržen a spojuje moderní vybavení s autentickým místním kouzlem.
Ať už navštívíte Salabku na krátkou dobu nebo si zde naplánujete prodloužený pobyt, apartmány poskytují klidné útočiště, vybavené veškerým komfortem domova. Obklopeni klidem místních vinic můžete relaxovat a vychutnat si malebnou krásu této oblasti, čímž si zajistíte opravdu nezapomenutelný pobyt. V sousedství Salabky se nachází jak ZOO, tak Botanická zahrada, které nabízejí pestrou škálu aktivit pro návštěvníky.

Tradice spojená s příjemným prostředím

Salabka není jen místem pro stolování a pití; je to dokonalé místo pro vaše zvláštní události. Ať už jde o romantickou svatbu a zásnuby, profesionální firemní akci nebo soukromou oslavu. Salabka nabízí ideální prostředí, spojuje eleganci s přirozenou krásou vinice, která poskytuje malebné pozadí pro každou příležitost. S profesionálním týmem, moderním zařízením a službami na míru zajistí nezapomenutelnou a jedinečnou událost pro Vás a Vaše hosty.

www.salabka.cz