Rozšířená realita bude pomalu vstupovat do výrobních podniků

Augmentovaná neboli rozšířená realita (AR), která pomocí speciálních brýlí „promítá“ počítačovou 3D grafiku do reálného prostředí, se kvůli nákladnému vývoji donedávna uplatňovala zejména ve vojenském letectví. Díky postupnému technickému vývoji se dostala do komerční sféry, především do herního průmyslu. A podle aktuálního průzkumu Augmented and Virtual Reality Trends Survey technologické firmy Jabil by se měla do pěti let stát běžnou záležitostí.

Podle inženýrské společnosti DEl ze Žďáru nad Sázavou lze očekávat, že tento trend v nadcházejících letech dorazí i do České republiky. AR by do budoucna mohla přinést úsporu nákladů a větší efektivitu. Rozšířená realita se z oblasti počítačových her přesouvá do dalších oborů lidské činnosti. Jedním z nich je průmyslová výroba, kde pomáhá zlepšovat výrobní procesy v souladu s principy Průmyslu 4.0. Nadnárodní technologická firma Jabil operující v 29 zemích světa zmapovala, jaká jsou očekávání ohledně zavedení AR do praxe.

Podle jejího průzkumu Augmented and Virtual Reality Trends Survey by rozšířená realita měla být pro 69 % respondentů nejpozději do roku 2023 běžně využívanou technologií. „V příštích několika letech očekáváme trend rostoucího využití rozšířené reality i v českých výrobních podnicích. Technologie by měla dopomoci ke zjednodušení a zrychlení výrobních procesů, roli by mohla hrát i při zaškolování pracovníků,“ uvádí Jiří Kabelka, ředitel společnosti DEL, která se specializuje na průmyslovou automatizaci.

Speciální brýle pro rozšířenou realitu pomohou například při opravách, kdy pracovníky snáze provedou jednotlivými kroky. Jejich nositelé vidí například vnitřní uspořádání součástek stroje ještě před jeho demontáží. Rozšířená realita ale také může pomoci správně sestavit součástky produktu při výrobě.

Více na www.del.cz

Zdroj : Dark Side