Příběh značky McCain, hranolkové legendy

Znáte legendární hranolky, které se připravují pečením v troubě bez oleje? Přesně tak, jde o značku McCain, která doslova přepsala postup přípravy hranolků v českých domácnostech. Víte však o tom, že společnost McCain vznikla v Kanadě jako rodinná firma, a ještě i dnes čerpá ze svých „rodinných kořenů“? Společnost podporuje generace farmářů na celém světě a společně aplikují principy udržitelného a regenerativního zemědělství. „Doufáme, že sdílením našich záměrů se světem inspirujeme ostatní, aby se zapojili,“ říká Max Koeune, prezident a generální ředitel McCain Foods Limited.

Z rodinné firmy oblíbená značka na celém světě

Společnost McCain, jak ji známe dnes, je globálním výrobcem kvalitních mražených hranolků a bramborových specialit. Na jejich přípravu používá jen ty nejlepší odrůdy brambor, které pěstuje podle principů udržitelného zemědělství. Jejich zpracování a výroba produktů probíhá pod přísnou kontrolou, aby byla dodržena ta nejvyšší kvalita oblíbených výrobků.

Příběh značky McCain se však začal psát už v roce 1957, kdy bratři McCainovi založili továrnu na výrobu hranolků v kanadském městě Florenceville. Pocházeli z farmářské rodiny, která se zabývala pěstováním brambor, a právě vědomosti několika generací pěstitelů bratři zúročili v nápadu vyrábět první mražené hranolky na světě.

O několik let později otevřeli první evropskou továrnu ve Velké Británii a po ní i další v Holandsku. Vždy si dali záležet na tom, aby továrny byly co nejblíž bramborových polí, zejména pro zachování čerstvosti plodin a efektivní využívání zdrojů. Následovala Francie, kde otevřeli továrnu s největší výrobní linkou na hranolky na světě. Dnes jsou křupavé hranolky McCain známé na celém světě. Společnost působí na 6 kontinentech, ve 160 zemích a zaměstnává více než 20 000 lidí.

Hranolky McCain v Česku

V roce 1995 se dostaly hranolky McCain i do České republiky a staly se lídrem ve svém segmentu. V současnosti značka produkuje širokou škálu výrobků, které se hodí pro každou příležitost! Bramborové produkty společnost neustále inovuje tak, aby poskytly spotřebitelům ten nejlepší zážitek a radost z dobrého jídla. Značka McCain je držitelem dvou ocenění Czech Superbrands.

 Výrobky pro každou příležitost

Život přináší různé radosti a starosti, o které se rádi dělíme s našimi nejbližšími. Značka McCain to ví, a proto vychází svým spotřebitelům vstříc s produkty pro každou příležitost.

Chutná večeře připravená z kvalitních potravin je základ. A ne nadarmo se říká, že dobré jídlo spojuje. Hranolky 1.2.3 Fries jsou vyrobené pouze ze dvou přírodních surovin: prvotřídních brambor a slunečnicového oleje, a jsou určené na přípravu pečením v troubě bez přidání oleje. McCain však myslí i na ty zaneprázdněné, kteří nemají času nazbyt: hranolky My Easy Fries jsou připravené jen za pár minut klasickou cestou v oleji.

Slavnosti či rodinné oslavy si zase žádají elegantní a chutné produkty, které přemění i všední jedlo na výjimečný zážitek: vynikající pečené brambory se středomořskými bylinkami Mediterrane Wedges.

Setkání s přáteli jsou naopak neformální, a proto chceme mít jídlo připravené rychle, chutně a stylově. Kromě štíhlých hranolků Golden Longs a širokých steakových hranolků Steakhouse Frites, které znáte z vašich oblíbených restaurací, přináší značka McCain i streetfoodové a extra křupavé produkty, které jsou připravené podle inovativní receptury: U-hranolky Fri’Style, hranolky s bramborovou slupkou Skin On Fries, vroubkované V-hranolky Crispers a oblíbené hranolky Sweet Potatoes připravené ze sladkých brambor. Streetfood trend je známý z lokálních festivalů. Přináší jídlo, které nejen skvěle chutná a je atraktivní na pohled, ale hlavně to, které si na nic nehraje. A přesně takové jsou i streetfoodové hranolky McCain – přirozeně chutné, stylové a nekonečně křupavé. A spotřebitelé si je mohou připravit v pohodlí domova, přesně tak, jak to mají rádi.

Není nic krásnějšího, než dětská radost! Oblíbené usměvavé tvářičky Smiles, které vykouzlí úsměv za každých okolností, jsou stálicí produktového portfolia McCain. Jsou připravené z chutné bramborové kaše a přesvědčí každého malého jedlíka sníst celou porci, kterou rodiče nachystali.

Společnost McCain přijala ambiciózní závazky v oblasti ochrany životního prostředí

Firma McCain je aktivní též v oblasti ochrany životního prostředí a činností ve prospěch místních komunit. Vychází tak z hesla bratrů McCainů: „Dobrá etika je dobrý byznys.“ V dnešní době plné výzev pro potravinářský průmysl v podobě klimatických změn a růstu populace jde firma McCain dobrým příkladem. Přijala ambiciózní závazky ve 4 oblastech, které chce splnit do roku 2025 a 2030:

Udržitelné a regenerativní zemědělství

Společnost spolupracuje s 1 600 farmáři, z nichž 80 % spolupracuje s McCain již více než 10 let. A někteří z nich dokonce pocházejí už z třetí generace těchto farmářů! McCain též poskytuje pěstitelům poradenství a technickou podporu pro ty nejlepší možnosti pěstování brambor. Krom toho se od roku 2016 na 13 pilotních farmách v celé Evropě aplikují a vyvíjejí efektivní a inovativní zemědělské postupy pěstování brambor, jejichž cílem je optimalizace výnosů, zlepšení ochrany půdy, biodiverzita a další důležité součásti udržitelného zemědělství. Společnost McCain se zavázala, že do roku 2030 bude na 100 % celosvětové plochy, na které se pěstují McCain brambory (téměř 150 000 hektarů), využívat regenerativní zemědělské postupy.

Efektivní využívání zdrojů ve výrobě

Po úspěchu z let 2016–2019, kdy se společnosti McCain podařilo snížit emise CO2 na tunu hotového výrobku o 4 %, se zavázala, že do roku 2030 sníží emise CO2 o 50 %.

McCain se může pochválit i za fakt, že v 80 % jejich továren na výrobu hranolků je implementovaná technologie na opětovné využití energie ve výrobním procesu. Společnost si předsevzala, že do roku 2030 bude 100 % závodů plně využívat obnovitelnou energii.

Obaly produktů a jejich recyklace jsou taktéž předmětem ochrany životního prostředí a závazků, ke kterým se společnost zavázala. Dnes je 95 % všech obalových materiálů McCain recyklovatelných. V závazcích, které mají být splněny do roku 2025, společnost uvedla, že 100 % obalů McCain bude recyklovatelných, opětovně použitelných nebo kompostovatelných.

Více než jen dobré jídlo

„Péče o životní prostředí je součástí plánů společnosti McCain, protože naše produkty jsou nejen chutné, ale i šetrné k planetě,“ dodává Erwin Pardon, regionální prezident McCain pro kontinentální Evropu.

Společnost už od roku 2011 na přípravu svých výrobků nepoužívá palmový olej. Na předsmažení brambor používá výhradně slunečnicový olej, který je zdravější a ekologičtější variantou. Záměrem McCain je vyprodukovat do roku 2025 více organických, veganských a bezlepkových produktů.

Prosperující komunity

McCain bojuje proti hladu a sociálnímu vyloučení. Spolupracuje s potravinovými bankami v Evropě a v souvislosti s touto činností se zapojuje do různých aktivit ve prospěch komunit. Taktéž rozvíjí s lokálními komunitami dobrovolnické kampaně, jichž se účastní též zaměstnanci společnosti McCain.

 Více informací o společnosti McCain najdete na www.mccain.cz.

 

.