Pandora & odkaz Keitha Haringa

Pandora představila výsledek své první umělecké spolupráce, která navazuje na odkaz Keitha Haringa.

Kolekce, která byla představena trhu ve čtvrtek 29. září 2022, byla inspirována průkopnickými zásadami Keitha Haringa, jeho všeobjímající láskou a ikonickým uměním. Haringova jedinečná umělecká vize se promítla do unikátní kolekce, která dává jejím příznivcům možnost mít doma svůj vlastní kus dějin umění. Kolekce zdobená záblesky jasných tónů a založená na směsích různých kovů napodobuje odvážné linie a barvy, které kdysi zdobily ulice New Yorku. Obsahuje 12 kousků –osm přívěsků a náramek s přívěsky, dva prsteny, náhrdelník a náušnice –všechny inspirované vizionářovými symbolickými díly včetně štěkajícího psa, andělského dítěte a charakteristických odvážných rovných linií. „Umění by mělo osvobozovat duši, vyvolávat představivost a povznášet.”-Keith Haring.

Na oslavu uvedení nové kolekce na trh oživuje kampaň Pandora projevy a výbuchy kreativity, které v 80. letech minulého století plnily centrum New Yorku a inspirovaly Keitha Haringa k vytvoření jeho charakteristického popartového stylu. Kampaň Keith Haring x Pandora zachycuje nakažlivou energii ducha doby, který formoval umělcova nejikoničtější díla, od začínajících rapperů, breakdancerů, skateboardistů, návštěvníků klubů až po basketbalisty a bubeníky v ulicích New Yorku. Hlavním cílem kampaně je zdůraznit trvalý vliv Keitha Haringa na naši kulturu a oslavit jeho průkopnickou vizi, že umění je pro všechny, která ladí s příslibem společnosti Pandora vytvářet cenově dostupné šperky, jež skutečně každému umožní vyjádřit se svým vlastním způsobem. Filippo Ficarelli a Francesco Terzo, kreativní ředitelé společnosti Pandora, k tomu říkají: „Při tvorbě kolekce jsme se svým způsobem vrátili v čase, abychom se přímo napojili na filozofii umělce, který využívá své umění a vize ke spojování lidí cestou vytváření kulturně relevantního vizuálního jazyka natolik nadčasového, že k nám silně promlouvá i dnes. Představujeme si, že rozmlouváme s Keithem Haringem a společně využíváme šperky jako malířské plátno nebo jako „zeď nářků“ ke společné řeči v jazyce, jemuž rozumí každý. “Kolekce šperků oslavuje kreativitu, pocit sounáležitosti s živou městskou subkulturou a svobodu umělecké tvorby. Kolekce je k dispozici pro celý svět online a v prodejnách Pandora po omezenou dobu od 29. září do 29. listopadu 2022

KEITH HARING1958 -1990

Keith  Haringbyl  jedním z nejznámějších mladých umělců, filmařů  a  performerů,  jejichž  tvorba reagovala na městskou pouliční kulturu 80. let. Inspirován graffiti umělci, jejichž díla pokrývala vagony městského metra, začal Haring kreslit bílou křídou přes černý papír, kterým byly pokryty prázdné reklamní panely. Nejenže Haring dokázal svými kresbami v metru oslovit velké a různorodé publikum, ale nakonec se metro stalo, jak Haring řekl, „laboratoří“ pro zpracování jeho nápadů. Již v roce 1980 začal Haring vystavovat v galeriích a muzeích po celém světě, ale nadále se účastnil veřejných projektů, včetně kampaní zaměřených na gramotnost a iniciativ proti AIDS.Před svou smrtí založil Keith Haring svým jménem nadaci, která má udržovat i nadále jeho dárcovství organizacím  zaměřeným na děti a AIDS. Během své kariéry Haring tvořil nástěnné malby, sochy a obrazy, které byly přínosem pro nemocnice,  nevýhodněné  dětské skupiny a různé komunitní zdravotnické organizace. Nadace se také zavázala udržovat a rozšiřovat veřejné povědomí o Keithu Haringovi. Díky spolupráci s muzei, galeriemi, nakladateli a programátory uměleckého vzdělávání je nadace schopna poskytovat veřejnosti informace a umělecká díla, která by jinak mohla zůstat neprozkoumaná v archivech. Keith Haring zemřel v New Yorku v únoru 1990 na AIDS, ve věku 31 let.Haring byl předmětem několika mezinárodních retrospektiv. Jeho dílo je ve velkých soukromých i veřejných sbírkách, včetně sbírek Muzea moderního umění; Whitney Museum of American Art; Muzeum umění okresu Los Angeles; Art Institute of Chicago; Bass Museum v Miami; Centre Georges Pompidou, Paříž; Ludwig Museum, Kolín nad Rýnem; a Stedelijk Museum, Amsterdam.