Od technologického startupu ke globálnímu lídru – JetBrains slaví 20 let na trhu

JetBrains, původem český tvůrce vývojářských nástrojů usnadňujících a zefektivňujících práci profesionálních vývojářů, letos slaví 20 let od svého založení. Z malého pražského startupu s hrstkou zaměstnanců se za dvě dekády stala globální vývojářská firma s devíti kancelářemi v pěti zemích světa, jejíž příjmy v regionu EMEA se jen za minulý rok zvýšily o 11 %. Více než 8 milionů uživatelů pracuje s některým z 28 produktů pocházejících z dílny JetBrains každý měsíc. Najdeme mezi nimi dokonce 95 firem z žebříčku Top 100 technologických společností, který sestavuje časopis Forbes.

U počátku úspěšné globální společnosti stáli tři softwaroví vývojáři, kteří v únoru roku 2000 založili firmu IntelliJ Software, jak se původně JetBrains jmenovala. Prvním produktem, který společně v Praze vyvinuli, byl IntelliJ Renamer – nástroj pro refaktorování v Javě. První verze vlajkového nástroje IntelliJ IDEA spatřila světlo monitorů v lednu 2001 a byla jedním z prvních IDE softwarů dostupných na trhu. Od té doby si vývojová prostředí a dotnetové nástroje získaly velkou oblibu mezi programátorskou komunitou, což ilustruje i množství jejich stažení – v loňském roce se vyšplhalo na 51 043 776, což je 66% meziroční nárůst.

Kromě portfolia se neustále rozrůstají i zaměstnanecké řady JetBrains. Jen za uplynulých pět let se počet zaměstnanců bezmála ztrojnásobil – v současnosti pracuje v kancelářích v Praze, Bostonu, Mnichově nebo Petrohradě více než 1 250 zaměstnanců. Kromě jiného mají na starosti vývoj nástrojů, které pomáhají vývojářům automatizovat opakující se úkoly a pracovat tak rychleji a přesněji. V portfoliu značky můžeme ale najít i samostatný opensourcový programovací jazyk Kotlin, jehož první oficiální verze vyšla v roce 2016. Od té doby ušel tento staticky typovaný programovací jazyk velký kus cesty – stal se například oficiálním jazykem pro nativní vývoj Android aplikací.

„Jsem rád, že si společnost i po dvaceti letech udržela svůj startupový duch, který se odráží nejen ve firemní kultuře, ale i v nepřetržitém vývoji nových produktů. Téměř každý rok uvádíme na trh nový nástroj nebo řešení, které jsou z velké části motivovány zpětnou vazbou od programátorské komunity. Náš software, který má výraznou českou stopu, tak používají ajťáci v Googlu, Samsungu, NASA, Wikipedii nebo Volkswagenu,“ říká Jiří Kratochvíl, Managing Director společnosti JetBrains s.r.o.

Vysněný zaměstnavatel

V pražské kanceláři, která nově zaujímá dvě patra kancelářské budovy na Kavčích horách v Praze, narazíte na odborníky z celého světa. Místní pobočka, která minulý rok ve velké konkurenci v rámci soutěže Kanceláře roku obsadila první místo v kategorii Employee Friendly, nabízí hravé a vzdušné pracovní prostředí, kde kromě programátorů potkáte také obchodníky, specialisty na HR nebo marketing. Mnozí z nich zde pracují dlouhá léta. Za nízkou fluktuaci firma vděčí dobře nastavené firemní kultuře a politice lidských zdrojů. V pražské centrále se soustředí zejména na to, aby svým zaměstnancům co možná nejvíce zjednodušili každodenní život. I proto se společnost pyšní několika tituly AON Best Employer, které se zakládají na hodnocení od samotných zaměstnanců.
Díky ušetřenému času a energii mohou zaměstnanci přemýšlet nad inovacemi, rozvíjet svou kreativitu nebo být více se svou rodinou. Inovativní myšlení a kreativita jsou pro programování stěžejní. Proto je důležité, aby se programátoři mohli svým projektům věnovat v klidu a nic nerušilo jejich soustředění. Proto mají neustále k dispozici občerstvení, relaxační místnosti, fitness nebo individuálně uzpůsobená pracoviště.

Tři otázky závěrem – Martina Šichová, HR Manager, JetBrains s.r.o.

• Jaké jsou ve Vaší firmě možnosti stáží pro studenty? Snažíte se vychovat si budoucí zaměstnance?

JetBrains investuje velké množství zdrojů a úsilí do vzdělávání budoucí generace ať už v rámci stáží, spolupráce se vzdělávacími institucemi po celém světě či vytvářením vlastních edukačních nástrojů. Pražská pobočka je poměrně malá, ale i přesto se snažíme každý rok několika studentům nabídnout letní stáž či práci na zkrácený úvazek.

• Jakými opatřeními či nástroji se snažíte docílit work-life balancu u svých zaměstnanců?

Hlavním pilířem je flexibilita, v jejímž rámci si kolegové sami určují, kdy a odkud budou pracovat. Díky tomu snáz skloubí pracovní a osobní život a mají dostatek času na své blízké a koníčky. Zároveň pořádáme různé workshopy zaměřené na zdravý životní styl, které toto téma také pokrývají.

• Situace na IT pracovním trhu je složitá, jak si udržujete a zároveň lákáte nové zaměstnance?

Programátorům u nás nabízíme velkou svobodu, která je pro ně zásadní. Nemusí dodržovat spousty termínů, mohou si s produkty a technologiemi “hrát”, dokud s nimi nebudou spokojení, mohou experimentovat, přicházet s novými nápady a rovnou je implementovat. Často také mohou pracovat s technologiemi, které jim vyhovují.

O společnosti JetBrains
JetBrains je přední tvůrce nástrojů pro profesionální vývojáře, které jim pomáhají při tvorbě pokročilých technologií a také pracovat rychleji, přesněji a efektivněji. Společnost byla založena v Praze v roce 2000 třemi vývojáři jako startupový projekt. Dnes je společnost JetBrains s více než 1 250 zaměstnanci přítomná na globálním trhu. Centrála se nachází v Praze, další pobočky pak v Rusku, Německu, Nizozemsku, USA a společnost operuje také pomocí široké sítě partnerů po celém světě. Produktové portfolio JetBrains čítá mnoho oceňovaných nástrojů, jako například IntelliJ IDEA – chytrý nástroj pro vývoj v technologii Java a ReSharper – doplněk Visual Studia od Microsoftu. Pro práci si vybralo produkty JetBrains 95 firem z Top 100 technologických společností podle žebříčku časopisu Forbes. Pro více informací přejděte na www.jetbrains.com.