Na Vysočině najdete hned několik skláren, kde vás pustí až k rozžhavené peci, nechají vás nahlédnout mistrům sklářům pod ruce a sledovat, jak kouzlí s tekoucí sklovinou. Ale pozor, nejenom nahlédnout, dokonce vám sklářskou píšťalu půjčí a nechají vás do ní fouknout. To se vám hned tak někde nepoštěstí. Až to sami na vlastní kůži vyzkoušíte, pak teprve budete žasnout nad tím, co skláři a sklářští výtvarníci z Vysočiny dokážou ze skla vytvořit. Jsou to skvosty, které pomáhají šířit dobré jméno českého sklářství. A vy je můžete spatřit nejen v podnikových prodejnách a výstavních prostorech skláren, ale i ve zdejších muzeích, galeriích či zámeckých a hradních expozicích třeba v Novém Městě na Moravě, Světlé nad Sázavou nebo Ledči nad Sázavou.
Nabídka atraktivních sklářských míst je na Vysočině vskutku pestrá. Tak neváhejte a vybírejte. V těchto sklárnách jsou na soukromé exkurze připraveni.
Sklárna Janštejn
Je největším výrobcem ručně foukaných skleněných částí svítidel v České republice. Prohlédnout si můžete provoz sklárny včetně expozice svítidel BROKIS v showroomu. Exkurze je možná po předchozí domluvě.
Sklárna U Hrocha ve Škrdlovicích
Malá sklárna, která se specializuje na glass turistiku. Produkuje tradiční škrdlovické hutní sklo, které tam i koupíte. Ve sklárně probíhají komentované ukázky zhotovení výrobků z ručně tvarovaného hutního skla pod vedením sklářského mistra.
Sklárna AG Svoboda Karlov
Zde se můžete vydat na exkurzi do provozu, poslechnout si výklad o tom, jak a z čeho vzniká sklo, a rovněž si můžete domluvit skláření pod vedením mistra skláře. Součástí prohlídky je i návštěva expozice skla se vzorky ze sklářské výroby. Ve sklárně bývají pravidelně pořádány workshopy s možností malování skla i setkání mistrů sklářů.
Škrdlovice i Karlov jsou od sebe vzdálené cca 2 km, je možné návštěvu spojit a užít si sklářské řemeslo plnými doušky. A když k tomu přidáte ještě prohlídku nedalekého areálu zámku Žďár nad Sázavou, vydáte se po stopách Santiniho a zhlédnete jeho hvězdu na Zelené hoře, památku UNESCO, máte o parádní zážitkový program postaráno.
Milovská naučná stezka
Naučná stezka vypráví Příběh krajiny pod Čtyřmi palicemi, kde lze pozorovat pozůstatky milovské skelné huti postavené roku 1835. Kolem ní vznikla celá osada s množstvím domů, v nichž žily stovky sklářů a dalších řemeslníků. Dodnes se dochoval nyní krásně opravený dům skelmistra s unikátní sbírkou horáckého skla, který je možné po předchozí domluvě navštívit.