Obchodní dům Bílá labuť slavil 85. výročí svého otevření

Ve 30. letech 20. století si nemovitosti U bílé labutě koupil podnikatel Jaroslav Brouk, spolumajitel obchodních domů Brouk a Babka na Letné. Staré budovy (dva sladovnické domy) dal zbořit a na místě nechal těsně před druhou světovou válkou postavit podle plánů architekta Josefa Kitricha a Josefa Hrubého funkcionalistický obchodní dům s obestavěnou plochou 70.000 m3 o celkové ploše 20.000 m2 a prodejní plochou více jak 15.000 m2 a jemuž dal název BÍLÁ LABUŤ. Slavností opening shoping mallu Bílá labuť byl dne 18.3.1939.

Malou senzací byl eskalátor z přízemí do prvního patra, neboť se jednalo o první pohyblivé schodiště v Praze umístěné v objektu. Technologickými novinkami bylo i 5 velkých osobních rychlovýtahů  a klimatizace. Evropským unikátem, zde poprvé použitým, byly pneumatické pokladny. Každé prodejní oddělení bylo spojeno speciálním potrubím s ústřední pokladnou v pátém patře.

Od roku 1991 je obchodní dům Bílá labuť vlastněn a provozován společností Transakta a.s., která ho kompletně zrekonstruovala. A to nejen exteriér. Původních pět vstupů z ulice se ustálil na třech s jedním hlavním – centrálním, což dalo vyniknout průhledům do celého přízemí.  Osm obchodních podlaží tohoto architektonického skvostu dostalo zcela nový kabát. Prosvětlená běloskvoucí patra s efektním stropním osvětlením nabyla vzdušnosti a modernosti.

Své působiště zde našla celá řada nových obchodů – Blažek, Steilmann, Koutný Prostějov, Best Collection, KIDS Prestige, Boxeur Des Rues, ScanQuilt a další.