Největší svítící šperk visí v lobby hotelu na ostrově Saipan

Dva dvacetitunoví draci z kovu a skla se vlní nad hlavami návštěvníků hotelu Imperial Pacific na ostrově Saipan v Tichomoří. Draci jsou každý dlouhý 32 metrů. LASVIT pokryl jejich těla 2,5 milionu křišťálů, které se na kovové šupiny vyplétaly ručně kámen po kamenu.

Dva draci peroucí se o planoucí perlu patří ke klasickým výjevům z čínské mytologie. česká sklářská a designérská společnost tento výjev materializovala do podoby obřího svítidla a zároveň šperku tak obrovského, že se s ním nyní LASVIT snaží o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. „Tento projekt je tím největším, co jsme kdy vyrobili. Posunuli jsme díky němu hranice toho, co lze ze skla a kovu vyrobit. V tomto projektu jsme museli spojit dvě tradiční řemesla – sklářství a kovářství. Využili jsme hluboké znalosti z obou oborů a výsledek obohatili o nejmodernější technologie,” řekl k projektu Leon Jakimič, majitel a prezident společnosti.

Vytvořit celý projekt od A do Z zabralo tři roky, během kterých se měnil design i ladily technické detaily. Výsledkem jsou dva draci, jejichž těla jsou složená z tisíců šupin, které působí samostatně jako šperk a dohromady skládají jeden klenot.

Na tělo jednoho tvora bylo třeba 13 tisíc takových šupin, přičemž každá z nich je vypletená téměř třemi sty křišťály Swarovski, které se pomocí drátků připevňují na kovovou šupinu jeden po druhém. Celkem se na tělech draků třpytí 2,5 milionu křišťálů. Broušené kameny nezáří jen samy o sobě, ale jsou také podsvícené programovatelnými LED moduly, které můžeme jednotlivě ovládat počítačem. Drak tak může na povel majitele hotelu “převléct kůži” například z růžové na zelenou. K dispozici jsou přednastavené efekty jako je právě zmíněná změna barvy nebo i světelné vlny. “Povrch dračích těl je jako obrovská obrazovka. Každý má doma klasickou plochou televizní obrazovku. Dračí šupiny jsou podobné, jen je tato plocha zakroucená a opisuje tvar dračích těl o rozměru 700 metrů čtverečních,“ vysvětluje vedoucí výzkumu a vývoje Pavel Sedlák.

Výzvou byla i konstrukce plastiky. Ostrov Saipan leží v seizmicky aktivní oblasti, a tak musí draci vydržet i případné zemětřesení. „Konstrukce musela být pružná a zároveň co nejlehčí. Draci, jak jsou nyní, vydrží otřesy o síle až sedm stupňů Richterovy škály,“ vysvětlil jednatel a ředitel pro technologie a inovace společnosti Martin Šikola. Konstrukce obou draků je dutá, takže se technici při instalaci mohli pohybovat uvnitř plastiky. Během montáže tak tým na místě strávil až dva měsíce uvnitř kovového monstra. Dutá konstrukce může v budoucnosti sloužit pro potřeby údržby.