Mýty a nepravdy kolem protonové léčby

Kolem pražského Proton Therapy Center stále kolují nepotvrzené mýty přesto, že patří mezi nejlepších 10 protonových center na světě. Za 11 let působení léčilo úspěšně již 11 tisíc onkologických pacientů, i tak se ale objevují fámy o experimentální léčbě. Toto číslo ho řadí mezi jedno ze tří center na světě, které mají odléčeno nejvíc pacientů. To ho zařadilo mezi nejprestižnější světová centra mezinárodně respektovaná. Má před ostatními státy několikaletý náskok. Inovace a léčebné postupy z Čech přebírají přední světová centra. PTC drží i světové prvenství v léčbě karcinomu prsu. Výsledky léčby jsou tak dobré, že se jim těžko věří, a tak se najdou nejenom pacienti, ale i lékaři, kteří přes všechny argumenty protonovou léčbu zpochybňují. Proton Therapy Center se však stalo akreditovaným pracovištěm a protonová léčba je ze zákona hrazena z veřejného zdravotního pojištění, takže má na ni nárok každý občan České republiky. Je smutné, že jsou onkologičtí pacienti, kteří raději věří nepravdám, než by sami přišli do tohoto Centra na konzultaci, nechali si protonovou léčbu vysvětlit a zvážili pro sebe léčebné alternativy.

V pražském Protonovém centru používají metodu tužkového skenování, tzv. Pencil Beam Scanning (PBS), která umožňuje přesné zacílení a rozložení dávky protonového paprsku. V současnosti je to naprostý vrchol v technologii protonové terapie. Tužkové skenování ozařuje s milimetrovou přesností cílovou oblast (nádor) s minimálním poškozením okolních zdravých tkání a orgánů. Tím se zvyšuje pacientům šance na vyléčení a zachování kvalitního života během léčby i po ní. PTC zahájilo provoz právě v období, kdy došlo k zásadnímu přelomu v technologii protonové léčby, a vyvinulo se ozařování tužkovým svazkem. To totiž najednou otevřelo obrovský prostor pro řadu dalších diagnóz, které se tak mohly začít léčit.

Obrovský potenciál léčby technologie tužkového skenování

Dnes dokáže Proton Therapy Center díky mnohaletým zkušenostem léčit široké spektrum diagnóz. Nejpočetnější skupinou pacientů jsou ženy s rakovinou prsu a muži s rakovinou prostaty. Mezi další onemocnění vhodná k protonovému ozáření se řadí maligní lymfomy, nádory hlavy a krku, centrální nervové soustavy, zažívacího traktu a plic, vybraná nádorová onemocnění u dětí. Od roku 2019 se zde protonovou léčbou léčí také diagnóza – leukemické postižení CNS. Zcela novou diagnózou, které se teď v PTC věnují, jsou nádory v podjaterní oblasti, a to zejména nádory žlučových cest. To je diagnóza, která je velmi obtížně léčitelná jinými technikami.

Moderní technologie a vysoce sofistikované přístroje

Proton Therapy Center je vybaveno moderními technologiemi a vysoce sofistikovanými přístroji, používá pro léčbu pacientů i umělou inteligenci. Součástí Protonového centra je také moderní Oddělení radiodiagnostiky a Oddělení nukleární medicíny. Kromě vlastní léčby tak zde mohou pacienti podstoupit diagnostická vyšetření, jako jsou magnetická rezonance (MR) a pozitronová emisní tomografie v kombinaci s počítačovou tomografií (PET/CT).

Mýty a nepravdivé výroky

Koncem loňského roku se PTC zařadilo mezi oficiálně akreditovaná zdravotnická zařízení v naší republice. PTC prokázalo, že splňuje požadavky kladené na zabezpečení kvality a bezpečí poskytované zdravotní péče a získalo certifikát na 3 roky.
To všechno jsou neoddiskutovatelné argumenty, a přesto se do PTC v lékařských zprávách dostávají od ošetřujících lékařů onkologických pacientů i takovéto výroky:
• Protonová léčba není ani v r. 2024 zařazená do oficiálních léčebných protokolů rakoviny prostaty, tudíž ji považuji za experimentální a nevhodnou
• Protonovou radioterapii nedoporučuji, výsledky Protonového centra nejsou objektivní a jsou zkreslené
• Výsledky protonového centra v Praze jsou příliš dobré, než aby byly pravdivé
• A další a další..

Každý má možnost volby ohledně svojí léčby

Je to smutné, že pacienti nemocní život ohrožující rakovinou se u svých lékařů mohou setkat s různými reakcemi, ale i spoustou lží. Tito lékaři odebírají takovému pacientovi možnost volby léčit se moderní onkologickou léčbou – protonovou, která zajišťuje vysokou šanci na vyléčení. Podstatné je si uvědomit, že není ozařování jako ozařování.
V Čechách je možné zvolit pro léčbu rakoviny v podstatě dva typy radioterapie, fotonovou a protonovou. Fotonových ozařovačů je v ČR několik desítek, takže je fotonová radioterapie mnohem běžnější a dostupnější metodou léčby. Rozdíl mezi fotonovým a protonovým ozářením je ve fyzikálních vlastnostech jednotlivých typů záření a tím i jiné chování ve tkáních.
Fotonové záření, jehož zdrojem jsou nejčastěji lineární urychlovače, prochází tělem a předává značnou část své energie před i za nádor. Ozáří nejen cílový objem (nádor), ale i zdravé tkáně a orgány před i za nádorem. Na rozdíl od fotonů při užití protonů lze ochránit zdravé tkáně před nežádoucím ozářením, a tím významně snížit riziko vzniku komplikací a zachovat kvalitu pacientova života v průběhu léčby i po ní. Souhrnně řečeno, proton jde zastavit přesně, kde je potřeba, ale foton zastavit nelze. Zní to jednoduše, ale v praxi to vyžaduje náročné technologie, řídící systémy a sofistikovaný software.
Zkonzultovat vhodnost protonové léčby může opravdu každý onkologický pacient

Další neznámou kolem pražského Protonového centra je nevědomost, že si pacienti mohou sami přijít svoji onkologickou léčbu zkonzultovat, aniž by měli přímo doporučení od lékaře. Proton Therapy Center je plně integrováno do Národního onkologického centra a stejně jako v ostatních pracovištích to probíhá tak, že pacienta doporučí ošetřující lékař. Pacient však sám může Protonové centrum kontaktovat také. 24 hodin/7 dní v týdnu je pro pacienty připraven některý z komunikačních kanálů – telefonní linka, kontaktní formulář nebo online chat na webových stránkách. Komunikace s Centrem je možná i prostřednictvím sociálních sítí.
Vstupní vyšetření (konzultace) je nezávazné a bezplatné. Jedná se o vstupní rozhovor s lékařem PTC, ze kterého vyplyne, zda je v tomto případě protonová léčba vhodná. Pokud ano, PTC vytvoří ozařovací plán a klientovi je přidělen osobní koordinátor, který ho provází po celou dobu léčby.

Pacient je totiž pro Proton Therapy Center vždy partnerem. Ke každému pacientovi přistupuje individuálně a vysoce profesionálně prostřednictvím nadstandardního Klientského centra. Ve zdravotnických zařízeních nebývá zvykem, aby se pacientovi věnoval po celou dobu léčby vždy stále stejný lékař, který na něj má dostatek času. V Protonovém centru si zakládají na tom, aby měl každý pacient svého lékaře od vstupní konzultace až do ukončení léčby.

Podpořte Nadační fond pro protonovou terapii!

Za účelem zvýšení povědomí o nové, šetrnější formě radioterapie byl Pražským Protonovým centrem zřízen v roce 2010 Nadační fond pro protonovou terapii. Postupně rozšířil z osvěty svoji působnost na oblast individuální pomoci a komplexních nezdravotních služeb pro klienty PTC. Konkrétně nadační fond poskytuje pacientům i jejich rodinným příslušníkům psychologickou pomoc, také finanční pomoc v podobě nadačního příspěvku na úhradu nákladů spojených s léčbou, např.na různé ochranné přípravky na péči o ozařovanou pokožku, nutriční preparáty, speciální oblečení, paruky apod. Dále poskytuje nutriční poradenství, mimopražským pacientům pomůže s ubytováním v Praze, poskytuje asistenční nezdravotnické služby, zpříjemňuje pobyt v Protonovém centru a mnoho dalších aktivit zejména pro dětské pacienty.
Pokud jste tedy firmou, která chce být společensky prospěšná, podpořte prostřednictvím Nadačního fondu pro protonovou terapii onkologické pacienty sociálně slabší! Bližší informace získáte na telefonní čísle 226 222 026 anebo pošlete email: info@nfppt.cz.
Příspěvkem podpoříte snahu bratrů Laštovkových, kteří zakládali pražské Proton Therapy Center s cílem, aby technologie v rukách odborníků pomáhala nemocným s rakovinou.

Nejaktuálnější informace z PTC jsou zveřejňovány na sociálních sítích, zejména na facebooku Centrum protonové léčby a dále na webových stránkách
www.ptc.cz.

Další možností, kde nalézt info o protonové a jiné léčbě vybraných diagnóz je:
www.centrumkarcinomuprostaty.cz
www.centrumkarcinomuprsu.cz
www.lymfomhelp.cz