Model Young Package 2022

ZABALILI KNEDLÍČKY I OPLATKY. ATRAKTIVNĚ A EKOLOGICKY. NEJVĚTŠÍ MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ OBALOVÉHO DESIGNU PŘEDSTAVUJE VÝSLEDKY

Lidé s nimi přicházejí do styku několikrát denně a jejich nefunkčnost je dokáže pěkně potrápit. Řeč je o obalech na jídlo, které byly letošním tématem mezinárodní soutěže v obalovém designu Model Young Package. V konkurenci 284 prací z celého světa se objevila nápaditá řešení obalů na knedlíčky i lázeňské oplatky a designéři opět dokázali, že inovativní a udržitelná obalová řešení dokážou jak pozvednout zážitek z konzumace, tak šetřit přírodu.

 

Je možné navrhnout obal, díky kterému se jídlo stane ještě větším zážitkem? K tomu letos vyzval již 26. ročník největší mezinárodní soutěže obalového designu pro designéry i studenty, kterou vyhlašuje společnost Model Group.

Obal totiž není jen ochranou jídla, umožňuje komunikovat informace o obsahu, pozvednout jej na úroveň dárku a působit na emoce. Stejně jako jídlo, které ukrývá, musí splňovat ty nejpřísnější podmínky na kvalitu, šetrnost k planetě a zároveň praktičnost.

Celkem z 18 zemí světa od Austrálie po Chile do soutěže přišlo 284 prací. Ve dvou kategoriích pro studenty a designéry je hodnotila renomovaná porota, ve které se sešli např. designéři Jan Činčera a Jiří Pelcl, Joen Svensson, manažer obalů LEGO Group, nebo Juliana Fischerová, novinářka, spisovatelka a pekařka, známá jako Maškrtnica.

Mezi oceněnými návrhy se objevují nápaditá řešení, která by se jednoduše uplatnila i v praxi a svým grafickým zpracováním jednoznačně vyčnívala z regálů prodejen.

KATEGORIE HIGH SCHOOL

1. místo v kategorii High School – 饺子 Jiaozi

I moment při odnášení jídla z restaurace může představovat zážitek. Do svého modelu jej ztělesnila mladá designérka Lea Romanowská z ČR, která vytvořila luxusní take-away krabičku na čínské knedlíčky, tzv. jiaozi. Dovnitř se vejde až 8 knedlíčků, obklopujících prostor na omáčku. Podle druhu knedlíčků je možné do obalu vložit různý papír, a tak obal personalizovat. Navenek působí box velmi elegantně, minimalisticky a díky výseku, jenž nahrazuje tisk, nabízí příležitost pro jedinečný branding a individualizaci. Navíc je dle odborné poroty konstrukčně perfektně propracovaný.

2. místo v kategorii High School – Calorie Cookie Package

Korejská autorka Yoonsuh Lee si všimla, že lidé často zkonzumují celé balení sušenek a pak je dohánějí výčitky. Vytvořila proto obal rozdělený na tři části, kdy každá představuje určité množství sušenek, a tedy i snědených kalorií. Model působí velmi nenápadně, čistě a jednoduše a kromě sušenek by se jeho idea dala využít i pro další potraviny. Díky použití pouze jednoho materiálu je velmi udržitelný.

3. místo v kategorii High School – Eggs with a Story

Cílem obalu od Kateřiny Hovorkové z ČR je dostat lidi blíže k přírodě, motivovat je k přemýšlení o životních podmínkách slepic a k nákupu vajec z volného chovu. Na první pohled je díky materiálu a designu zřejmé, že se v obsahu neskrývá nějaký průmyslový výrobek, ale výtvor živého zvířete a dar přírody. Obal na vajíčka zaujal porotu výrazným jednobarevným grafickým ztvárněním. Povedenou technikou linorytu uvádí spotřebitele do farmářského prostředí, navozuje touhu obal otevřít (rozevřít křídla slepice), a tím objevit obsah, farmářská vajíčka.

Obal byl oceněn i Cenou Inovačního Centra Model Group.

 KATEGORIE UNLIMITED

1. místo v kategorii Unlimited – Spa Wafers Package

Lázeňské oplatky jsou pochoutkou s dlouhou tradicí a stejně tak i jejich obal se s léty nemění. Klára Kiesewetterová z ČR se rozhodla jej zmodernizovat a vytvořila krabičku, která se dá rozložit na dvě půlky, z nichž se dají oplatky konzumovat, a následně zase složit. Netradiční šestiúhelníkový tvar a atraktivní grafické zpracování dělá z obalu něco, co by v prodejnách vyčnívalo. Má také jedinečný způsob a promyšlenou konstrukci, která by skvěle fungovala pro ochranu produktu.

2. místo v kategorii Unlimited – Cat Cookies

Obalům na pamlsky pro domácí mazlíčky se obecně nevěnuje moc pozornosti, ale Chiara Helységová ze Slovenska vytvořila set 3 balení sušenek pro kočky, které by v regálech obchodů pozornost upoutaly. Grafika vystihuje kočičí hravost a zároveň se prolíná se samotným tvarem obalu. Jednoduchý, jedinečný a vyzrálý design představuje kompletní promyšlené řešení přes konstrukci až po grafiku.

3. místo v kategorii Unlimited – No Shame!

Většina obalů na bonbony na trhu je svým zpracováním zaměřena na děti, ale ty od designérky Andrey Kováčové ze Slovenska zaujmou i dospělé, kteří si je čas od času dopřejí také. Jako materiál zvolila autorka průhledný papír, který nahrazuje v segmentu nejčastěji používaný plast. Působí atraktivně a zároveň poskytuje prostor pro jednoduché a efektivní grafické zpracování, uvádějící všechny informace o produktu. Barevná hmota bonbonů vytváří lehce tajemné a vzrušující pocity chutě, které se mohou naplnit v momentě otevření a ochutnání obsahu.

SPECIÁLNÍ CENY

Cena Inovačního Centra Model Group – un_pack_up

Na seniory myslela při návrhu obalu Agnieszka Jaskierska z Polska, která si uvědomila, že mnoho z nich má problém s otevíráním krabiček na suché potraviny, neboť se často vysypávají. Pohyblivé části v jejím obalu umožňují odměřit velikost porce, otvor pro odsypání obsahu je možné opakovaně otevřít a zavřít. Velkou výhodou tohoto obalu na rýži je také kombinace neprůhledné a transparentní části, která umožňuje vidět, jaký produkt a kolik jej obal obsahuje. Plusem je i udržitelný a 100% recyklovatelný obal jen z jednoho obalového materiálu.

Cena předsedy poroty – Toothpicks

Papírový obal na párátka od Terezy Cvrčkové z ČR umožňuje jejich jednoduché a zároveň hygienické použití. Krabička se otevře tak, že spotřebitel uchopí prostřední část párátka, a tak nesáhne na jeho špičku, která se vkládá do úst. Špičky jsou také chráněny před prachem a jinými nečistotami. Tento návrh dokazuje, jak jednoduše a účelně, hospodárně a přitom funkčně lze vytvořit obal na párátka.

Cena Czechdesign – Spaghetti Packaging

Problém s odměřováním velikosti porce špaget se rozhodla vyřešit Veronika Fejtová z ČR a navrhla obal, jenž místo nepraktického plastového balení využívá tubu s otvorem, který právě velikost porce určuje. Jednoduché a atraktivní řešení představuje funkční design s nápadem. Tvar tubusu umožňuje snadnou skladovatelnost a ladí s jeho minimalistickým grafickým designem.

O SOUTĚŽI

Mezinárodní soutěž Model Young Package má dvě kategorie. Do kategorie High School se mohou přihlásit studenti středních a vyšších odborných škol. Druhá kategorie Unlimited je pro studenty vysokých škol a designéry bez omezení věku. Soutěž Model Young Package nemohla založit povolanější společnost než Model Group. Ta patří k největším evropským výrobcům obalů vůbec a provozuje také několik Inovačních center, kde pod rukama designérů vznikají nové návrhy. Díky její iniciativě funguje soutěž od roku 1996 dodnes. Organizátorem soutěže je pro firmu Model Group od roku 2009 nezávislá odborná organizace Czechdesign. Příští ročník 2023 se bude věnovat tématu nápojů. Více informací a kompletní pravidla jsou k nalezení na stránkách young-package.com.

 

Pro soutěžící byly připraveny odměny v celkové hodnotě 7 300 EUR a pro dva i skvělá příležitost v podobě třítýdenní honorované stáže v Inovačním centru firmy Model Group.

Porota soutěže:

●     Jan Činčera (ČR), předseda poroty, přední obalový designér a zakladatel Studia Činčera,

  • Jiří Pelcl (ČR), přední český designér a zakladatel Ateliéru Pelcl,

●     Pavel Komůrka (ČR), koordinátor obalových inovací a udržitelnosti pro Orkla Group,

●     Yücel Metin (CH), vedoucí kompetence v oblasti obalů ve společnosti Model Group,

●     Joen Svensson (DK), manažer obalového materiálu pro LEGO Group,

●     Juliana Fischerová (SK), novinářka, spisovatelka a pekařka.

 

 

Videa a fotografie jsou ke stažení ZDE.