Kdo je za unikátním projektem odhalujícím tajemný svět druhohor

Již více než dvacet let se mohou naše děti bavit v DinoParcích. Myšlenka se zrodila v hlavě zakladatele DinoParků Jiřího Machálka, jehož plánem bylo spojit módu „dino“ s možnostmi produkční agentury. A tak vytvořil se svým týmem zábavní impérium, které postavilo již deset parků v pěti zemích. Za konceptem DinoParků stojí česká firma West Media, kterou Jiří Machálek řídí a která DinoParky sama provozuje.

Tato unikátní síť DinoParků představuje návštěvníkům záhadný svět dinosaurů v jejich reálných podobách a seznamuje je s prostředím druhohor. Filozofie DinoParků je založena na přinášení radosti, poznání, zábavy a nezapomenutelných zážitků pro návštěvníky všech věkových kategorií. DinoParky jsou od samého začátku navrhovány tak, aby poskytovaly edukativní a zábavný zážitek, který odkrývá tajemný svět minulosti. Jde o ojedinělý koncept tematicky zaměřených zábavních parků v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a ve Španělsku. (V Rusku byl DinoPark uzavřen v reakci na vojenskou agresi proti Ukrajině.)

Scenérie přírody druhohor & modely
Venkovní DinoParky využívají nápaditě venkovních scenérií motivující návštěvníky k zamyšlení nad přírodou tak, aby se ta naše současná nestala přírodou minulou. Proto při budování je vítána krajina co nejvíce divoká – potůčky, skály apod., aby prezentovala svoji surovost a krásu. Do ní pak tvůrci DinoParku inscenují autentické scenérie přírody druhohor. Záleží na připravenosti pozemku, ale výstavba trvá zhruba rok. Na rozvržení se podílejí designéři, architekti i projektanti. West Media je nejen producentem, ale také pozdějším provozovatelem. Rovněž zvířata pocházejí z jejich vlastních dílen v Plzni. Při výrobě modelů dinosaurů pro parky spolupracuje firma s odborníky a využívá nejnovější paleontologické poznatky, aby byly modely co nejvěrnější. Nádherné pohyblivé a statické modely dávných vládců naší planety v životních velikostech, z nich největší doposud měří 40 metrů, vypadají jako živé. DinoPark každoročně připravuje novinky v podobě nových modelů a scén, ale i netradičních herních a zábavných prvků.

Trojrozměrný 3D film a práce se značkou

Každý park je jedinečný a nabízí kromě pohyblivých a statických modelů dinosaurů různé atrakce, 3D kina, dětská paleontologická hřiště a mnoho dalších aktivit ve stylu druhohor. Proto klidně můžete nasvítit více DinoParků a nikdy se nebudete nudit. Rovněž při opakované návštěvě zažijete díky obnovám parků další zkušenost i poznání.
Unikátní 3D Kino je součástí každého DinoParku. Jedná se o technicky náročné zařízení, které dokáže promítat 2 obrazy současně, čímž vzniká dojem plastičnosti obrazu. Návštěvník prostřednictvím zapůjčených 3D polarizačních brýlí dokáže film vnímat plasticky s iluzí trojrozměrné projekce.
DinoPark účinně pracuje s vlastní značkou v rámci sítě obchodů se suvenýry DinoShop. Slovo Dinopark je chráněná obchodní známka jak ve své slovní, tak grafické podobě, a to pro celou Evropskou unii.

Atrakce, zábava a rozzářené dětské oči

DinoPark nejsou jen modely dinosaurů v životních velikostech, ale také množství atrakcí pro děti všech věkových kategorií. Které z dětí by se nechtělo podívat na svět očima právě se vylíhnutého dinosaura ze své skořápky, v Paleontologickém hřišti odhalit ukrytou kostru pravěkého tvora, zažít vichr druhohorní bouře v DinoHurikánu, nechat se svézt druhohorní přírodou DinoExpresem, bavit se s dalšími dětmi na prolézačkách a houpadlech nebo si udělat unikátní fotku do rodinného alba ve fotosaurovi? Nejen toto, ale i mnoho dalšího je připraveno v každém z DinoParků pro odvážné návštěvníky. Pro dětský úsměv a rozzářené oči dělají v DinoParcích vše.

Dětské paleontologické hřiště je součástí každého DinoParku. K objevení kostry prehistorického tvora ukrytého v písečných hlubinách potřebují malí návštěvníci štětec, lopatku a notnou dávku trpělivosti. To jsou nezbytné nástroje pravého paleontologa.

Světové unikáty

Unikátem světového významu je od roku 2006 v DinoParku umístěná živá druhohorní rostlina WOLLEMIA NOBILIS. Tento strom, druh pravěké borovice, byl objeven v roce 1994 v počtu pouhých 39 exemplářů v australské divočině. Pro botanika je setkání s touto rostlinou totéž, co pro biologa setkání se skutečným, živým dinosaurem. Rostlina žila na Zemi před 175 mil. lety.
Cesta do minulosti Země je malý pavilon se skutečnými artefakty z dávných dob od starohor až po dnešek. Můžete zde obdivovat skutečného třetihorního škorpióna, otisk křídel pravěkých vážek, fosílie přesliček nalezených na našem území, imitaci skutečného paleontologického výkopu a mnoho dalšího. Pavilon je vystavěn ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni a vedoucím jeho paleontologického oddělení RNDr. Josefem Pšeničkou, PhD.

Relax i pro dospělé

DinoParky jsou také navrženy s ohledem na pohodlí rodin, nabízejí občerstvení v DinoCafé a DinoGrilu, dětská hřiště a prodejny suvenýrů. To rodičům umožňuje relaxovat, zatímco jejich děti prozkoumávají a učí se hravou formou. Cílem je, aby si děti i dospělí odnesli nové poznatky a zároveň si užili nezapomenutelný den plný odpočinku i dobrodružství.

Návštěvníci se vracejí…

Ambice DinoParků jsou poměrně velké. Zaměřují se na poskytování jedinečného edukativního a zábavního zážitku pro návštěvníky všech věkových kategorií. Cílem je rozšířit povědomí o pravěku a historii dinosaurů, zatímco se poskytuje zábava a poznání prostřednictvím interaktivních exponátů a atrakcí. DinoParky se snaží být více než jen zábavní parky; chtějí být místem, kde se historie oživuje a kde každá návštěva je dobrodružstvím plným objevů. Se dvěma miliony návštěvníků ročně je síť DinoPark Europe důkazem úspěchu této filozofie.
DinoParky za téměř už čtvrt století získaly mnohá ocenění turistických aktivit a uznání. Pro zakladatele Jiřího Machálka je však nejvíc loajalita návštěvníků a vybudovaný brand chráněný v celé Unii. „Velice mě těší, že se k nám do DinoParků vypravuje již další generace,“ spokojeně uvádí. „Děti, které k nám chodily jako malé, teď už vodí další generaci odvážných objevovatelů druhohor.“

www.dinopark.cz