Interiérem roku se stal dům s vlašským krovem

Absolutním vítězem pátého ročníku soutěže Interiér roku (za 2019) se stal Dům s vlašským krovem v pražských Jinonicích. Autory interiéru, stejně jako celé stavby jsou Ing. arch. Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl a Veronika Indrová ze studia ATELIER 111 ARCHITEKTI. Vítězové si převzali hlavní cenu v úterý 22. 9. 2020 v pražském Centru současného umění DOX. Absolutní vítězové se zároveň stali vítězi kategorie novostavba.

Vyhlášení bylo z důvodu koronaviru přesunuto z března 2020.

Osmnáctičlenná mezinárodní porota ocenila zejména skvělé vyřešení stísněné situace, respektování genia loci a zejména formální čistotu i praktičnost interiéru a maximální zachování soukromí majitelů.

Jako symbol ocenění byly v letošním roce předány unikátní třináctikilové skleněné vázy navržené jako originál pouze pro tento ročník Interiéru roku Michaelou Tomiškovou a Jakubem Janďourkem ze studia Dechem. Vyrobila je již tradičně sklárna BOMMA Martina Wichterleho.

Příprava kongresu Living Forum, v jehož závěru jsou už tradičně vítězové Interiéru roku vyhlašováni se letos pochopitelně dost lišila.
„V předchozích ročnících uběhlo vždy jen několik týdnů mezi zasedáním poroty a vyhlášením výsledků, tentokrát se však zmíněná pauza protáhla z důvodu nouzového stavu a pandemie koronaviru na dlouhé měsíce. Podle slov odborné poroty se u mnoha soutěžních interiérů jako jistý atribut objevuje výrazná bezstresovost. — Samotná příprava akce však příliš bezstresová nebyla. V absolutně turbulentní době pravidel, která se mění téměř po hodinách, ze všeho nejvíc připomínala ruskou ruletu.“ říká ředitel a zakladatel soutěže Interiér roku Petr Tschakert.

Odborná porota pod vedením prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c. vybírala z 218 interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů, což je největší počet přihlášených v historii soutěže.

V mezinárodní odborné porotě rozhodovali o vítězích kromě Čechů i jedna Slovenka, Portugalec a dva Italové. Kromě architektů a interiérových designérů zasedli v porotě i osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury (např. filmová režisérka a producentka MgA. Hana Třeštíková, malíř a pedagog MgA. David Saudek, výtvarník Pasta Oner, designér a sochař Rony Plesl atd.), a to proto, aby výsledky plastičtěji zohledňovaly interiér jako multidisciplinární, nikoliv jen architektonickou disciplínu.

Soutěž INTERIÉR ROKU popularizuje profesi architektů a interiérových designérů, kteří každým rokem vytvářejí pro své klienty skvělé a neotřelé interiéry na světové úrovni.

Záštitu nad pátým ročníkem soutěže Interiér roku poskytl předseda Senátu Parlamentu ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy a starosta městské části Praha 7. Časopis Brands&Stories, který informuje o trendech v kamenných obchodech je každoročním mediálním partnerem soutěže.

PŘEHLED VÍTĚZŮ VŠECH KATEGORIÍ SOUTĚŽE INTERIÉR ROKU 2019:

Kategorie NOVOSTAVBA (+ ABSOLUTNÍ VÍTĚZ):
Dům s vlašským krovem v pražských Jinonicích (obr. 1, 2, 3)
Autoři: Ing. arch Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl a Veronika Indrová, studio ATELIER 111 ARCHITEKTI

Kategorie REKONSTRUKCE:
Baugruppe – vila pro tři rodiny (obr. 4, 5)
Autoři: Jakub Filip Novák, Daniela Nováková Baráčková, Barbora Jelínek a Martin Hlusička, studio NO ARCHITECTS

Kategorie VEŘEJNÝ INTERIÉR I (restaurace, kavárny, hotely):
Pražský Autentista Wine & Champagne Bar (obr. 6, 7)
Autoři: Katarína Varsová, Jan Roučka a Dagmar Štěpánová, studio FORMAFATAL

Kategorie VEŘEJNÝ INTERIÉR II (obchody, služby, školy, zdravotnická zařízení a veřejné prostory)
Základní škola Amos pro Psáry a Dolní Jirčany (obr. 8, 9)
Autor: Štefan Šulek, studio SOA ARCHITEKTI

Kategorie INTERIÉR ROKU — SOMFY (kanceláře, huby a coworkingová centra):
Sídlo a kanceláře společnosti Lasvit v Novém Boru (obr. 10, 11)
Autoři: Ing. arch. Štěpán Valouch a Ing. arch. Jiří Opočenský, studio OV ARCHITEKTI

Kategorie INTERIÉR ROKU — VELUX (cena generálního partnera):
Apartmány Harrachov (obr. 12, 13)
Autor: arch. Jiří Dohnal, studio KVALITÁŘ

Kategorie CENA NOVINÁŘŮ:
Elegance pastelových barev na Žižkově (obr. 14, 15)
Autorka: Iva Hájková, studio IVA HÁJKOVÁ