Nové fotovoltaické systémy v terminálech v Jenči u Prahy a Syrovicích u Brna o celkové rozloze 5 800 m² jsou největší fotovoltaickou instalací společnosti Gebrüder Weiss ve střední a východní Evropě a patří mezi největší střešní instalace ve Středočeském kraji. Společný výkon na těchto dvou lokacích bude dosahovat 1 102 MWh za rok. Společnost díky nim ročně ušetří 250 tun CO2. Z této produkce by si po celý rok vystačilo 367 průměrných českých domácností.
Na slavnostní zahájení provozu elektrárny Gebrüder Weiss přijala pozvání také hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, což svědčí o tom, že udržitelnost je také v popředí zájmu státu. S generálním ředitelem společnosti v České republice Haraldem Prohaskou společně symbolicky spustili elektrárnu.
Nově instalovaná fotovoltaická elektrárna představuje čistý a udržitelný zdroj energie, který umožní efektivně využívat sluneční svit a snížit závislost na fosilních palivech. Současně posílí energetickou nezávislost společnosti Gebrüder Weiss, pomůže jí šetřit přírodní zdroje a snížit emise CO₂ a dalších skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší. Při instalaci FVE v Jenči se podařilo zohlednit i specifické nároky, které si vyžádalo například umístění solárních panelů na střechách budov v blízkosti letových koridorů. V takovém případě musí být panely vybaveny speciální povrchovou úpravou, aby neodrážely sluneční svit a neohrozily tak letový provoz. Pro celkovou instalaci FVE bylo použito 2 570 solárních panelů. Celková instalovaná plocha fotovoltaických panelů na střechách terminálů v Jenči a Syrovicích tvoří dohromady 5 800 m2, což odpovídá rozloze 3 standardních hokejových hřišť.
Řada zákazníků Gebrüder Weiss využívá možnosti kompenzovat CO2 vzniklé při přepravě jejich zásilek. Obchodní a marketingový ředitel Gebrüder Weiss ČR Jan Kodada (vpravo) předává certifikát jednateli společnosti Würth CZ panu Miloši Horkému.
Instalace a provoz fotovoltaických elektráren v České republice jsou součástí širší strategie společnosti Gebrüder Weiss na dosažení energetické soběstačnosti a udržitelnosti vlastních logistických center.
Terminál v Jenči prošel významnou proměnou už na začátku letošního roku, kdy byla do provozu spuštěna nově přistavěná část haly o rozloze 4 500 m2. Společnost Gebrüder Weiss i zde při projektu nové budovy zohlednila řadu ekologických a ekonomických aspektů: Pro zajištění udržitelného a energeticky úsporného provozu logistických hal byly instalovány inovativní nakládací rampy, které minimalizují tepelné ztráty v hale při nakládce a vykládce kamionů. Snížit celkovou spotřebu energie společnosti zároveň umožní kombinace a propojení s dalšími energeticky účinnými technologiemi, jako jsou například tepelná čerpadla, chytrá LED osvětlení či inteligentní technologie nabíjení akumulátorů manipulační techniky, jež umožňuje nabíjet každý akumulátor podle jeho individuálního stavu, a prodloužit tak jeho životnost. Nově zde také vznikne osm nabíjecích bodů pro elektrovozy s příkonem 22 kW.
Snaha o energetickou soběstačnost logistických terminálů Gebrüder Weiss je jen jedním z aspektů širokého spektra aktivit této logistické společnosti, kterými chce dosáhnout větší udržitelnosti. Již několik let nabízí Gebrüder Weiss svým zákazníkům možnost plně kompenzovat emise CO2 vznikající při přepravě jejich zásilek prostřednictvím služby zero emissions. Přesně vypočítanými částkami dle nastaveného vzorce mohou zákazníci podporovat certifikované projekty na ochranu klimatu ve světě, jako je např. zalesňování a zvyšování využívání obnovitelných zdrojů energie.
Nákladní vozidlo Gebrüder Weiss na vodíkový pohon navštívilo Českou republiku v roce 2022 k otestování doručení zboží v českých podmínkách a pro prezentaci na tiskové konferenci společnosti a na logistické konferenci. V následujícím roce otestoval jízdu vodíkovým kamionem ministr dopravy Martin Kupka (vpravo).
S cílem zvýšit udržitelnost dopravy využívá společnost Gebrüder Weiss už řadu let také alternativní pohony pro své nákladní vozy a dodávky, které jsou poháněny vodíkem, elektřinou, plynem či HVO. Vodíkový kamion doručuje zásilky již třetím rokem ve Švýcarsku, kde je síť vodíkových čerpacích stanic natolik hustá, že vozidlo může bezproblémově přejíždět delší vzdálenosti bez obav z tankování. Do České republiky vodíkový kamion Gebrüder Weiss zavítal poprvé v roce 2022 a tehdy to byla vůbec první návštěva vodíkového nákladního vozidla v Česku. Společnost otestovala doručení zásilek významným zákazníkům v českých podmínkách, představila vozidlo na logistické konferenci, která hostila více než 600 odborníků, a zorganizovala tiskovou konferenci pro média za účasti specialistů na vodíkovou technologii z ÚJV Řež, představitelů vlády, zástupců pražského magistrátu a odborníků z akademické oblasti z ČVUT.