Drony v továrně budoucnosti

Cesta k elektrifikaci vyžaduje průmyslovou transformaci na všech úrovních. Inovace jsou pro dosažení tohoto cíle klíčové. Ve výrobní hale 9 závodu Martorell létá nad montážními linkami dron. Jedná se o zkušební fázi nového průkopnického projektu společnosti SEAT S.A. a centra Eurecat, který zkoumá možnosti využití dronů pro optimalizaci logistiky dodávek dílů a komponentů.

Inovace létající nad montážní linkou. „U tohoto inovačního projektu je naším cílem prozkoumat výhody autonomní vertikální mobility, která uvolní prostor na podlaze a zajistí rychlejší, čistější a efektivnější přemisťování lehčích dílů,“ vysvětluje Alba Gavilánová, vedoucí digitálních plnění a dodávek v oddělení strategie výroby. „Drony by v budoucnosti mohly autonomně přepravovat komponenty přímo na montážní linku,“ dodává Alba.

Autonomní létání. Tento inovativní plán, který se v současnosti nachází ve zkušební fázi, počítá s celou letkou dronů naprogramovaných pro autonomní létání bez nutnosti dálkového ovládání. Drony jsou pro létání v prostorách výrobního závodu vybaveny systémem senzorů, které dokážou detekovat předměty na podlaze výrobní haly. „To zahrnuje hodně mapování, programování a hodiny a hodiny testování v rámci pilotního projektu, a to i s překážkami, abychom dron naučili řešit jakoukoli situaci,“ říká Alba. Projekt byl spuštěn v roce 2019 a již si vyžádal více než 1500 hodin práce. Projekt pokračuje i v době pandemie onemocnění COVID-19.

Cílem je optimalizace logistiky. Ve výrobním závodě SEAT Martorell působí již jiná skupina robotů pohybujících se nezávisle ve výrobních halách. Jedná se o bezobslužné přepravní systémy AGV (Automated Guided Vehicle), resp. AMR (Autonomous Mobile Robot), a venkovní dron pro dodávky komponentů. Tým pracující na dronech, SEAT S.A. Squadrone, velmi záhy zjistil, že využitím vzdušného prostoru v halách lze optimalizovat logistiku výrobního závodu. „Drony mají výhodu neomezeného vertikálního pohybu, který významně usnadní přepravu dílů, a doplňují tak funkce, které vykonávají vozidla AGV na zemi,“ vysvětluje Alba.

Budoucnost je za rohem. Za inovace v logistice nese ve společnosti SEAT S.A. odpovědnost Jorge Luis Martínez. Podle něj dojde v budoucnosti k propojení současných venkovních dronů s drony, které budou provozovány uvnitř výrobních hal. Tím se zlepší přeprava dílů jak mimo výrobní haly, tak i ve vnitřních prostorech.

„V budoucnosti bychom mohli s výrobním závodem propojit nedaleké dodavatele a prodloužit jejich zásobovací trasy přímo na montážní linky, aniž bychom museli spoléhat na skladování některých komponentů pro elektromobily,“ vysvětluje Martínez.

„Tento projekt je příkladem spolupráce, která využívá naše znalosti o chytrých dronech k jejich průmyslovému využití ve společnosti SEAT S.A.,“ říká Daniel Serrano, ředitel jednotky robotiky a automatizace ve společnosti Eurecat. „Je to revoluce paradigmatu v logistice, která nás připraví na elektrickou výzvu,“ uvádí nakonec Martínez.

Inovační den
Projekt s označením „Indoor: Autonomous Flying Platform“ je jednou z iniciativ, které budou prezentovány na třetím ročníku Inovačního dne SEAT S.A., jenž se uskuteční 27. a 28. října ve výrobním závodě SEAT Martorell. Tato akce oceňuje a podporuje inovace mezi zaměstnanci společnosti. Letos bude prezentováno více než 25 projektů včetně iniciativy pro software rozšířené reality, systému, který testuje bezpečnostní funkce asistečních systémů, a autonomního závodního elektromobilu zkonstruzovaného a vyrobeného univerzitními studenty.

Video k dispozici zde: https://youtu.be/9vPgszgfOh0