„Před dvěma lety jsme si ve Vodičkově ulici 30, v nádherném secesním domě, pronajali prostor,“ začíná svoje vyprávění majitel Oxalisu, Petr Zelík. „Tento historický skvost nazývaný „Dům U Nováků“ byl postaven na počátku minulého století. Velmi si ceníme skutečnosti, že jsme přítomni v místě, kde na každém kroku na člověka dýchá minulost. Naším cílem bylo otevření nejen další prodejny v pořadí, ale i spuštění čajového vzdělávacího centra a také prostoru, kde bychom návštěvníkům ukázali, jak naše čaje a kávy připravujeme my sami.“
Coffeetearia s domáckou atmosférou, Czech tea centre s edukací pro veřejnost
„Naší nově budované vlajkové lodi jsme předurčili styl útulna pojmenovaný „hygge“,“ vysvětluje prvotní myšlenku Petr Zelík. „Tento styl definovali v Dánsku a dal by se velmi volně přeložit jako „útulnost“ nebo „atmosféra domova“. Samotný výraz “hygge” se datuje do 19. století a je odvozen z germánského slova hyggja, což znamená myslet nebo cítit se spokojeně. „A právě tento pocit jsme zde chtěli pro milovníky čaje i kávy vytvořit,“ pokračuje v představení konceptu majitel Oxalisu.
„Prostor ve Vodičkově ulici pro nás představuje tři na sobě nezávislé koncepty. V přízemí je prodejna, která jako jediná naše maloobchodní provozovna nabízí celý náš sortiment. Kromě rozmanité nabídky čajů a kávy má zde zákazník k výběru také bohatý sortiment čajových a kávových doplňků, které mohou být i vhodným dárkem. Suterén a první poschodí jsme se rozhodli využít pro dva nové projekty – čajokavárnu a centrum edukace pro veřejnost.
Noblesní prvorepublikový prostor prodejny má zajímavé ochozy, do kterých jsme situovali moderní provoz s názvem CoffeeTearia. Otevřeli jsme ho v srpnu a je decentním místem jak pro schůzku právníka s klientem, tak třeba pro setkávání studentů. Je koncipován pro maximálně patnáct lidí. Ambicí bylo vytvořit klidnou oázu uprostřed velkoměsta. Zákazníci si zde mohou vychutnat originální čaje i čajové směsi, ale také kávu z naší vlastní pražírny. K životnímu stylu hygge však bezpochyby patří i zákusky a zdravé mlsání, které zde návštěvníci rovněž najdou.“
„Suterén secesní budovy jsme proměnili na Czech tea centre,“ vysvětluje Petr Zelík. „Míst pro edukaci přípravy kávy je v Praze několik, my jsme však měli jiný záměr. Chtěli jsme vytvořit centrum čajové kultury a gastronomie, kde budou probíhat řízené degustace různých skupin čajů, například čerstvé čaje z Indie či Japonska nebo zelené čaje z Číny či ochutnávky čajů z nových teritorií, jako je třeba Kolumbie nebo Nový Zéland. Kromě toho zde chceme představovat párování čaje s moderní gastronomií. V neposlední řadě by centrum mělo být využíváno pro nejrůznější semináře a workshopy, a to zážitkovou formou pro laiky i profesionály. Ambicí do budoucna je setkávání s pěstiteli z čajových zahrad, kteří by zde mohli představit své projekty. Centrum je vybaveno přístroji a pomůckami na degustace všeho typu a má kapacitu sedmnáct lidí. O cílených čajových odpoledních a večerech budeme veřejnost informovat na sociálních sítích nebo přímo v prostorách Vodičkovy ulice 30,“ uvádí závěrem majitel Oxalisu.